Twój koszyk jest pusty

Pałac w Dębem Małem

pałac w Dębem Małem

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Latowicz

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
Muzeum

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Dębem Małem

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Dębem Małem. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Dębe Małe było zapewne własnością Elżbiety z Szydłowskich, wdowy po Janie Grabowskim, generalnym inspektorze wojsk litewskich. Na przełomie XVIII i XIX wieku w rękach Rychłowskich, później Maszkowskich, a od 1827 roku Kosińskich, w tym Teodora Kosińskiego, który sprzedał Dębe Małe w 1838 roku Józefowi Dąbrowskiemu. Od 1848 roku stanowiło własność Jana Rzewuskiego, w latach 1857–1871 Karskich, później Stanisława Mińskiego, a od 1886 roku Stulgińskich, których własnością pozostało zapewne do końca. U schyłku lat dwudziestych Dębe Małe było własnością Henryka Stulgińskiego, a majątek liczył 358 hektarów.

Pałac

Niepiękny eklektyczny pałac wzniesiony pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku dla Antoniego Stulgińskiego. Piętrowy, nakryty niskim dachem czterospadowym, z ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym frontonem. Przy południowej elewacji wsparty na filarach taras, przy północnej – ogród zimowy o dużych prostokątnych oknach, z trójosiową partią skrajną wysuniętą ryzalitowo i zwieńczoną trójkątnym szczytem. Wrażenie eklektyczności budowli wypływa przede wszystkim ze specyficznej dekoracji opinającej ściany piętra, posługującej się przestylizowanymi formami pilastrów, gzymsów, boniowań. Również zestawienie przyciężkawej bryły budowli z motywami neorenesansowymi – jak triada okien ryzalitu – z podłużnym ogrodem zimowym o przeważających cechach klasycystycznych potęguje to wrażenie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.