Twój koszyk jest pusty

Dwór w Krasińcu

dwór w Krasińcu

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat makowski, gmina Płoniawy-Bramura

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Krasińcu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Krasińcu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niegdyś nazwa cukrowni leżącej na terenie wsi i folwarku Szczuki, przez długie wieki własność Krasińskich. W Szczukach urodził się Jan Krasiński (1550–1612), kantor krakowski i kanonik gnieźnieński, wybitny pisarz i historyk. Studia odbył w Rzymie pod opieką kardynała Hozjusza. Później był w Bolonii. Przebywał też w Neapolu. Odpowiadając na wielką potrzebę informacji o Polsce w związku z wyborem Henryka Walezego na króla polskiego, w 1574 roku opublikował dzieło Polonia, doskonałe vademecum wiedzy o współczesnej Polsce. W dworze zarządcy folwarku w Szczukach, rodziny Żórawskich (Żorawskich), nauczycielką domową pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku była Maria Skłodowska (1867–1934), po mężu Curie, odkrywczyni radu i polonu, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, pochowana początkowo w Sceaux pod Paryżem, a w 70 lat po śmierci jako pierwsza kobieta w paryskim Panteonie. W późnych latach dwudziestych XX wieku Szczuki były folwarkiem dóbr Augustów należących do księcia Adama Ludwika Czartoryskiego (1872–1937), ordynata sieniawskiego. Syn księcia Adama Ludwika Czartoryskiego Ludwik Adam (ur. 1927), żołnierz AK, poległ w powstaniu warszawskim w 1944 roku. W rękach książąt Czartoryskich Szczuki pozostawały do końca.

Dwór

Dwór zarządcy wzniesiony w trzeciej ćwierci XIX wieku, parterowy, z ryzalitem na osi przechodzącym w nakrytą dwuspadowym dachem wystawkę dachową. Wejście poprzedzone szeroką drewnianą werandą. Na dworze dach dwuspadowy z naczółkiem z jednej strony.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.