Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Wólce Nosowskiej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Wólce Nosowskiej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Ruina dworu wzniesionego około 1840 roku dla Seweryna Wężyka i potem nieco przekształcanego, o zróżnicowanej bryle parterowej i piętrowej, z toskańskim portykiem wgłębnym oraz kolumnową loggią w elewacji frontowej i ryzalitem w elewacji zachodniej zwieńczonym trójkątnym naczółkiem. Przed ryzalitem filarowy ganek. Dwór swego czasu nakryty był niskim dachem czterospadowym.

W XIX wieku własność Wężyków, w tym około połowy XIX stulecia Seweryna Wężyka. Od 1876 roku w rękach kolejno Karola Funka, Jakowlewiczów i Marii Hulewicz, a w wieku XX i aż do końca dr. Czesława Wroczyńskiego i jego rodziny. Dzierżawcą Wólki Nosowskiej była Adela Nostitz-Jackowska, która została zamordowana w 1945 roku zapewne przez UB.

Dom w ruinie. Park zdziczały. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki