Twój koszyk jest pusty

Dwór w Hruszniewie

dwór w Hruszniewie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat łosicki, gmina Platerów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Hruszniewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Hruszniewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Hruszniew należał do Kuczyńskich, w pierwszej połowie XIX wieku Podczaskich a następnie – w drugiej połowie XIX wieku i w wieku XX – Broel-Platerów. W końcu lat dwudziestych XX stulecia właścicielem majątku liczącego 1200 hektarów był hr. Kazimierz Broel-Plater. W rękach Broel-Platerów majątek pozostawał do końca.

Dwór

Imponujący rozmiarami i niezwykłym kształtem dwór wzniesiony dla Kuczyńskich w XVIII wieku lub Podczaskich na początku XIX wieku i w ostatniej tercji stulecia rozbudowany dla Broel-Platerów. Wówczas to na narożach parterowego korpusu pojawiły się cztery potężne piętrowe pawilony. W efekcie dwór bardziej przypomina francuskie siedemnastowieczne rezydencje w Vaux-le-Vi-comte Louisa Le Vau, w Maisons-Laffitte François Mansarta czy paryski Palais du Luxembourg Salomona de Brosse niż rodzime barokowe dwory o skromnych alkierzach-przybudówkach. Choć może inspiracji należałoby szukać wśród warszawskich barokowych pałaców z narożnymi alkierzami-pawilonami, jak pałac Brühla czy pałac Przebendowskich lub podwarszawski pałac w Otwocku Wielkim? Do francuskiej architektury nawiązują niewątpliwie mansardowe dachy korpusu dworu, nad piętrowym środkowym ryzalitem oraz na wszystkich pawilonach. Ta francuska bezpośrednia lub pośrednia inspiracja zdaje się mieścić w zyskującym na popularności w latach siedemdziesiątych XIX wieku nurcie architektury określanym mianem kostiumu francuskiego, którego najwybitniejszymi na Mazowszu przykładami stały się rezydencje w Guzowie i w Kozienicach. Wejście do dworu poprzedzone filarowym gankiem niosącym nieduży taras. Niezwykłym elementem założenia jest efektowna... obora usytuowana naprzeciwko (sic!) dworu. Nie mieściło się to w polskiej tradycji, która folwark nakazywała lokalizować w pewnym oddaleniu i kompozycyjnej niezależności od rezydencji.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.