Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kownatach

  • dwór w Kownatach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat łosicki, gmina Huszlew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kownatach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kownatach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Od XVI do XVIII wieku Kownaty w części były własnością Radziwiłłów, w części – Kownackich. W 1783 roku część Kownat należała do ojców franciszkanów, a część nadal do rodziny Kownackich. W XIX wieku właścicielami części byli Rytlowie, a na początku XX wieku i aż do końca Zborowscy (Zaborowscy?). W późnych latach dwudziestych XX wieku były tu nadal dwie własności: Stanisława Winnickiego, liczą-ca 241 hektarów, i Janiny Zborowskiej (Zaborowskiej?), która liczyła 246 hektarów.

Dwór

Prosty, urokliwy dwór zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku dla Rytlów. Parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z wystawką dachową na osi poprzedzoną balkonem. Nietypowe słupy ujmujące środkową oś dworu aż po wystawkę i podtrzymujące mały okapowy daszek dodane zostały najprawdopodobniej w późniejszym okresie. O dworze w Kownatach mógłby napisać Adam Naruszewicz w odzie Nic nadto: „Mały folwarczek nie dłużny nikomu/Mały ogródek, mały stolik w domu,/Mały a rześki chłopiec do posługi,/Mały koniczek i jeden, i drugi,/Mały sąsiadów poczet, a poczciwy,/Gdy to mam wszystko, prawdziwiem szczęśliwy!”

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.