Twój koszyk jest pusty

Dwór w Huszlewie

  • dwór w Huszlewie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat łosicki, gmina Huszlew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany
Zespół:
dworski
Skład zespołu:
klasycystyczny dwór murowany, rządcówka, chlewnia, lamus, park krajobrazowy z oranżerią, staw z wysepką

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Huszlewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Huszlewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pod koniec XV wieku Huszlew należał do Piotra Kiszki. W 1653 roku stał się własnością Mleczków, a od 1698 roku Franciszka Woronieckiego. W rękach Woronieckich majątek pozostawał do końca. W późnych latach dwudziestych XX wieku właścicielką Huszlewa była ks. Maria Woroniecka; majątek liczył 849 hektarów.

Dwór

Przyjemny klasycystyczny dwór, wzniesiony najprawdopodobniej w 1809 roku dla Franciszka Woronieckiego. Parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z bardzo płytkim piętrowym ryzalitem na osi elewacji frontowej. Wejście flankowane parami kolumn, które tworzą przyścienny czterokolumnowy portyk wielkiego porządku podtrzymujący trójkątny fronton. W elewacji ogrodowej wyraźnie wyłamany piętrowy ryzalit na osi, artykułowany parą pilastrów i zwieńczony trójkątnym naczółkiem. W dolnej kondygnacji ryzalitu wyjście do ogrodu w formie serliany. Skrajne osie obu elewacji opięte boniowanymi lizenami. Architektura dworu w Huszlewie zdradza rękę umiejętnego architekta lub budownicze-go, a motyw serliany przywołuje ogrodową elewację wzniesionego w pierwszych latach XIX wieku dworu w Błędowie, dzieła Fryderyka Alberta Lessla.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.