Twój koszyk jest pusty

Dwór w Bąkowej

  • dwór w Bąkowej

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat lipski, gmina Ciepielów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Zniszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Bąkowej

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Bąkowej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Bąkowa, zwana też Bąkową Solecką, w końcu XVIII wieku należała do Lipińskich. W końcu XIX stulecia własność Czarneckich, a przez małżeństwo Janiny z Czarneckich ze Stanisławem Domańskim przeszła na Domańskich, w których rękach pozostawała do końca. W końcu lat dwudziestych XX wieku właścicielką Bąkowej Soleckiej była Janina Domańska, a majątek liczył 607 hektarów. Janina z Czarneckich Domańska (ur. 1877) zmarła 9 listopada 1944 roku, po powstaniu warszawskim, które przeżyła w Warszawie. Stanisław Domański, współwłaściciel Bąkowej (ur. 1867), mąż Janiny, zginął 14 sierpnia 1944 roku w powstaniu warszawskim. Ich córka Marta Martyna Domańska (ur. 1905 w Bąkowej), żołnierz AK, aresztowana w 1943 roku i torturowana przez Niemców zmarła bezpośrednio po zwolnieniu 3 września 1943 roku.

Dwór

Dwór wzniesiony w 1905 roku przez Stanisława Domańskiego, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z drewnianym gankiem wspartym na czterech słupach o kamiennych cokołach.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.