Twój koszyk jest pusty

Dwór w Zegrzynku

Dwór Zegrzynek

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat legionowski, gmina Serock

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Zegrzynku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Zegrzynku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Jeżeli szukać Arkadii, do której powracał Mars po trudach wojny, to z pewnością była ona tu. Nad rzeką, odcięty głębokim wąwozem nie tylko od świata, ale nawet własnego folwarku, stał dwór z 1838 roku, parterowy, nakryty dachem naczółkowym z czterokolumnowym gankiem poprzedzającym wejście. Zanurzony w zieleni, frontem skierowany na rzekę, do której biegły wprost z domu szerokie schody. Dziś pozostają one – obok wjazdowej bramy – jedynym śladem „arkadyjskiej chaty”, strawionej pożarem we wrześniu 1977 roku. Było to siedem lat po śmierci Jerzego Szaniawskiego, znanego dramatopisarza i prozaika, który w rodzinnym Zegrzynku przeżył niemal całe życie.

W końcu XVIII wieku Zegrzynek zapewne należał do Cieleckich, Stępowskich i Wysłouchów. Od 1880 roku i w wieku XX w rękach Szaniawskich, w tym Marii z Wysłouchów i Zygmunta Szaniawskich. Zygmunt Szaniawski pozostawał właścicielem Zegrzynka w późnych latach dwudziestych. Potem własność syna Marii i Zygmunta Szaniawskich Jerzego Szaniawskiego (1886–1970), znanego pisarza i dramaturga, od 1933 roku członka Polskiej Akademii Literatury, autora nastrojowych dramatów psychologicznych, m.in. Dwa teatry, i powiastek fi lozofi cznych – Profesor Tutka. W gościnie u Szaniawskich bywali literaci i twórcy teatru, m.in. Maria Konopnicka i Deotyma (Jadwiga Łuszczewska), a w okresie międzywojennym Stefan Jaracz i Juliusz Osterwa. Zegrzynek w rękach rodziny Szaniawskich pozostawał do 1974 roku.

Piękne położenie pierwotnie nad Narwią, dziś nad Zalewem Zegrzyńskim. Naturalne otoczenie. Miejsce dostępne.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.