Twój koszyk jest pusty

Dwór w Boguszówce

dwór w Boguszówce

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat kozienicki, gmina Gniewoszów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Boguszówce

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Boguszówce. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś znana od 1508 roku, kiedy jej właścicielem był Jan Bogusz. Nazywała się wówczas Kowalowa Wola, a z czasem – Boguszowa Wola. W rękach Boguszów pozostawała do początków XVII wieku, kiedy przeszła na Regowskich, a potem Pękosławskich i Witowskich. W końcu XVIII wieku należała do Wielopolskich. W późnych latach dwudziestych XX wieku właścicielem Boguszówki był Seweryn Plewiński. Boguszówka wraz z należącym do Seweryna Plewińskiego Regowem liczyła wówczas 781 hektarów.

Dwór

Dwór wzniesiony w okresie międzywojennym w formach zbliżonych do szeroko rozumianego stylu polskiego, choć pozbawiony tak charakterystycznych dla niego elementów, jak ganek kolumnowy czy mansardowy dach. Bliskość stylu polskiego kryje się w zwartej willowej formie budynku oraz klasycyzującym charakterze części środkowej zwieńczonej trójkątnym szczytem z zarysowanym frontonem. Również poprzedzającą wejście murowaną werandę z delikatnymi lizenowymi podziałami można uznać za wspomnienie filarowego ganku. Oryginalność dworu w Boguszówce kryje się jednak w jego strukturze, którą można odczytywać na dwa sposoby: albo że jest to budynek piętrowy, obudowany częścią parterową nakrytą daszkami pulpitowymi, albo budynek parterowy, nakryty czterospadowym dachem uskokowym z ukrytym piętrem. W podobnym willowym typie wzniesiono na Mazowszu w okresie międzywojennym dwory w Ujazdowie, Adamowiźnie i Kurczowej Wsi.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.