Twój koszyk jest pusty
Liczba produktów w koszku: 0.
Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Chynów
Rodzaj obiektu: | Pałac |
Stan zachowania: | Odrestaurowany |
Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Drwalewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!
W XVIII wieku Drwalew był własnością Komierowskich, na początku XIX wieku Ksawerego Gorczyszewskiego, w latach 1819–1898 Krzywoszewskich, następnie do 1908 roku Filipkowskich, a potem przez krótki czas Feliksa Mysyrowicza, Stanisława Pruszkowskiego i Mieczysława Longchamps. Od 1928 roku właścicielem był Stanisław Klawe, a majątek liczył 832 hektary. Od 1940 roku własność Towarzystwa Farmaceutycznego.
Jeden z wielu klasycystycznych pałaców Mazowsza i bez wątpienia kolejny dobry przykład tego ponadczasowego i bezpretensjonalnego stylu, pozbawionego niemal konkurencji aż do połowy XIX wieku. Pałac w Drwalewie wzniesiony został w drugiej ćwierci XIX wieku dla rodziny Krzywoszewskich. Piętrowy (a raczej parterowy z kondygnacją mezzanina), z niewielkimi przybudówkami w elewacjach bocznych, nakryty niskim czterospadowym dachem z belwederkiem od ogrodu. W elewacji frontowej czterokolumnowy portyk joński zwieńczony trójkątnym naczółkiem. Dolna kondygnacja domu boniowana, oddzielona od górnej szerokim, podwójnym gzymsem kordonowym. Użycie jońskiego porządku kolumnowego, posiadającego w opinii starożytnych cechy żeńskie, nadało elewacji pałacu subtelności i delikatności. W elewacji ogrodowej pierwotny portyk kolumnowy osłaniający wejście zastąpiono w czasie okupacji niemieckiej półokrągłym portykiem niosącym taras pierwszego piętra. Wnętrza, z holem i salonem na osi, nieznacznie przebudowano w latach trzydziestych XX wieku według projektu Aleksandra Więckowskiego. Częścią pałacowego założenia są siostrzane oficyny po obu stronach podjazdu, wzniesione współcześnie z pałacem oraz park z początku XIX wieku, przypisywany architektowi, urbaniście i ogrodnikowi saskiego pochodzenia, twórcy m.in. Parku Łazienkowskiego w Warszawie oraz ogrodów w Pęcicach i Młocinach – Janowi Chrystianowi Schuchowi (1752–1813).W pobliżu pałacu znajdują się zabudowania dawnej fabryki farmaceutycznej, należącej do rodziny Klawe.
Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki, Rafał Terkner, 2016 r.
Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".
Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.
Opis książki od wydawcy:
Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.
Współautor publikacji: Marcin Libicki
ISBN: 978-83-7301-826-6
Ostatnie wydanie: 2013 r.
Nakład książki został wyczerpany
Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.
Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
Kontakt z redakcją: