Twój koszyk jest pusty

Dwór w Budziszynie

dwór w Budziszynie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Chynów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Budziszynie

Przeczytaj więcej informacji o dworu w Budziszynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku i pierwszej połowie XIX stulecia Budziszyn był własnością Komierowskich, w tym w 1825 roku Franciszka Komierowskiego, sędziego pokoju powiatu czerskiego. Od 1852 roku w rękach Karskich, od 1857 roku Ciechomskich, później Tschirschnitzów, od 1899 roku Lwa Jasińskiego, a potem Anny Tyczyńskiej. W późnych latach dwudziestych XX wieku właścicielem Budziszyna Wielkiego był Teodor Załuski. Jego majątek liczył 154 hektary. Budziszyn Mały należał w tym czasie do Marii Krukowskiej, której majątek liczył 140 hektarów, a Budziszyn pozostawał w rękach Antoniego Jechalskiego, którego majątek liczył 130 hektarów.

Dwór

Dwór wzniesiony w 1825 roku z inicjatywy Franciszka Komierowskiego, być może przy udziale dyrektora budowli wojskowych w Warszawie Wilhelma Henryka Mintera. Parterowy, wysoko podpiwniczony, nakryty dachem naczółkowym, z pozornym piętrowym ryzalitem w części środkowej. Zapewne przy okazji przebudowy dworu dla Tschirschnitzów około 1880 roku pojawiły się neogotycyzujące ostrołukowe okna ujmujące wejście do dworu. Niewykluczone, że czterokolumnowy portyk w wielkim porządku o nie najlepszych proporcjach zdradzających architekta dyletanta, być może samego właściciela, stanął dopiero w okresie międzywojennym. W elewacji ogrodowej płytki piętrowy ryzalit na środku zwieńczony szczytem schodkowym z zaznaczoną datą budowy – rokiem 1825.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.