Twój koszyk jest pusty

Dwór w Trębkach

  • dwór Trębki

    Autor: Piotr Libicki, dwór

  • r Trębkoficyna

    Autor: Piotr Libicki, oficyna

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat gostyniński, gmina Szczawin Kościelny

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Trębkach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Trębkach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór wzniesiony zapewne w trzeciej ćwierci XIX wieku, być może dla Małkowskich, złożony z dwóch parterowych, nakrytych dwuspadowymi dachami części ustawionych pod kątem prostym. Neogotyckie elementy, jak schodkowe szczyty, nadokienne gzymsy czy naddrzwiowe zwieńczenie w formie arkadkowego fryzu z pseudokrenelażem, ujęte podwieszonymi narożnymi sterczynami, to nałożona na budynek modna dekoracja bez większego ideowego przesłania. Usytuowana obok dworu oficyna to zapewne wcześniejsza siedziba, wzniesiona w pierwszej połowie XIX wieku być może dla Łączyńskich i rozbudowana w drugiej połowie stulecia dla Małkowskich lub Radziszewskich. Parterowa, nakryta dachem dwuspadowym, z dwukolumnowym portykiem poprzedzającym wejście. Neobarokowy falisty szczyt na skraju elewacji pochodzi zapewne z początku XX wieku, podobnie jak kolumnowy ganek.

Trębki, zwane też dawniej Trambki, były w XIV wieku gniazdem Prawdziców Trambskich, m.in. wzmiankowanego w 1303 roku Andrzeja dziedzica Trambek. W drugiej połowie XVIII wieku własność Sobolewskich, w tym w 1783 roku Macieja Sobolewskiego, kasztelana warszawskiego. Od 1792 roku w rękach jego zięcia Ludwika Szymona Gutakowskiego, urodzonego w 1738 roku, szambelana Stanisława Augusta Poniatowskiego, konsyliarza Rady Nieustającej, posła na Sejm Czteroletni, prezesa Rady Ministrów i Rady Stanu Księstwa Warszawskiego, później senatora Księstwa Warszawskiego, kawalera Orderu Orła Białego, współzałożyciela w 1807 roku Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie. Ludwik Szymon Gutakowski był w delegacji witającej Napoleona w Poznaniu 14 stycznia 1807 roku. Jako członek Komisji Rządzącej Księstwa Warszawskiego odbierał z rąk Napoleona 20 lipca 1807 roku w Dreźnie konstytucję Księstwa. Zmarł 1 grudnia 1811 roku i został pochowany w podziemiach kościoła św. Krzyża w Warszawie. Później Trębki były własnością Łączyńskich, następnie Małkowskich, a w XX wieku i aż do końca Janaszów. W późnych latach dwudziestych majątek liczący 1012 hektarow należał do Stanisława i Gustawa
Janaszow.

Oba domy oraz park w dobrym stanie. Obiekty zamieszkane, dostępne z zewnątrz.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.