Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Słupie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Słupie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Zapewne od najdawniejszych czasów i wciąż jeszcze w XVIII wieku Słup był własnością kościelną, wspomnianą już w 1242 roku. Pod koniec XIX wieku w rękach Kownackich. Tu urodziła się autorka popularnych wierszy, opowiadań i sztuk teatralnych dla dzieci, m.in. Plastusiowego pamiętnika z 1936 roku, Maria Kownacka (1894–1982). W późnych latach dwudziestych XX wieku w majątku liczącym 235 hektarów gospodarował Stanisław Froelich. Mieściła się tutaj również szkoła podstawowa do 2007 roku. W 2019 roku gmina Szczawin Kościelny sprzedała dwór osobie prywatnej.

Dwór

Dwór wzniesiony pod koniec XIX wieku, parterowy, nakryty „najeżonym” wystawkami dachem naczółkowym, z piętrowym jednoosiowym ryzalitem na osi zwieńczonym – podobnie jak dwie wystawki dachowe po obu jego stronach – trójkątnym frontonem z oculusem. Nad wejściem nieduży żeliwny balkon. Wyraziste elementy architektonicznej dekoracji, jak obramienia okien, gzymsy oraz przepaski lizen ujmujących naroża budowli, ryzalitu i wystawek, nadają nieco charakteru tej niezbyt pięknej i pozbawionej proporcji architekturze.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki