Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kamieńcu

dwór w Kamieńcu

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat gostyniński, gmina Szczawin Kościelny

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kamieńcu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kamieńcu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W latach dwudziestych XX wieku Kamieniec był własnością Zygmunta Stokowskiego. Majątek liczył wówczas 198 hektarów.

Dwór

Powstały z końcem XIX wieku dwór składa się z krótkiego parterowego korpusu poprzedzonego filarowym gankiem i piętrowego skrzydła. Obie części nakryte dachami dwuspadowymi. Dwór zaprojektował popularny na Mazowszu architekt Apoloniusz Nieniewski (1856–1922). W 1880 roku ukończył politechnikę w Rydze i odbył uzupełniającą naukę w Wiedniu i Paryżu. W 1883 roku osiadł w Warszawie i rozpoczął prace w biurach architektonicznych Karola Kozłowskiego i Józefa Piusa Dziekońskiego. Stąd zapewne dwór w Kamieńcu przypomina opublikowany w 1882 roku na łamach „Inżynierii i Budownictwa” przez Karola Kozłowskiego projekt siedziby wiejskiej dedykowanej „obywatelowi średniej zamożności”. Niewiele ma on wspólnego z tradycyjnym polskim dworem. Bardziej przypomina podmiejską willę lub willę w zyskujących na popularności miejscowościach letniskowych i uzdrowiskowych niż historyczną siedzibę polskiego ziemianina. W efekcie bliżej mu do szwajcarskich domów, które inspirowały architektów i budowniczych. Jedynym tradycyjnym elementem jest ganek, o którym Kozłowski pisał, że „służy nie tylko dla ozdoby, ale zarazem do uświęconego u nas zwyczaju odprowadzania przy pożegnaniu gości aż za próg mieszkania”. Wzniesione przez Apoloniusza Nieniewskiego na Mazowszu dwory i pałace w Kamieńcu, Woli Boglewskiej, Lechanicach, w Palczewie oraz wille Hosera i Hagmajera w Milanówku cechuje bardzo różnorodna architektura. Był więc Nieniewski architektem swego czasu – XIX stulecia – który bez przeszkód potrafi ł sięgać po różnorodne formy i historyczne style, czasem łącząc je i nadając im specyficzną nową jakość.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.