Twój koszyk jest pusty

Pałac w Skrzeszewach

pałac w Skrzeszewach

Autor: Piotr Libicki

oficyna w Skrzeszewach

Autor: Piotr Libicki, oficyna

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat gostyniński, gmina Pacyna

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Skrzeszewach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Czubinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś znana od XVI wieku, kiedy należała do Jadwigi Sobockiej. Prawdopodobnie od XVIII wieku i jeszcze w okresie międzywojennym własność Grzybowskich. W 1909 roku właścicielem Skrzeszew był Karol Grzybowski. Z końcem lat dwudziestych właścicielem majątku liczącego 845 hektarów był Stanisław Grzybowski. Od 1934 roku w posiadaniu Kościoła.

Pałac

Imponująca boczna elewacja z dwiema cylindrycznymi wieżami ukazuje się od podjazdu, jakby chciała w imieniu właściciela zawołać: My home is my castle! Strzeż się! Ale pręży już tylko muskuły niczym szesnastowieczne francuskie châteaux i zaraz potem odsłania przyjazną środkową część fasady z wgłębnym portykiem dwukolumnowym i otwartą loggią ponad nim. To już pozbawiona zarozumiałości włoska renesansowa willa, otwarta na przyjęcie najmniej spodziewanych gości. Te dwa wymiary odnajdujemy we wzniesionym z końcem XIX wieku dla Grzybowskich zamku-pałacu-dworze-willi w Skrzeszewach. Jest to budowla piętrowa, nieregularna, na planie litery L, nakryta dwu- i czterospadowymi dachami, z narożnymi cylindrycznymi aneksami i ryzalitem w części środkowej oraz na skraju elewacji. Dolna kondygnacja budowli oraz obie kondygnacje ryzalitu boniowane. Część okien ujęta pilastrami. Dwór w Skrzeszewach jest zabawą ar-chitektonicznymi konwencjami, coraz powszechniejszą z dobiegającym końca XIX stuleciem w przeciwieństwie do początków wieku, kiedy odwołanie do historycznych form służyło konsekwentnemu budowaniu opowieści o sentymentalno-refleksyjnym zabarwieniu. Taki charakter możemy przypisać wzniesionej najprawdopodobniej około połowy XIX stulecia efektownej neogotyckiej ofi cynie, piętrowej, z wieżą na planie kwadratu zwieńczoną – podobnie jak fasada budynku – krenelażem i wieżyczkami-sterczynami. To średniowieczny zameczek, który przy stojącym tu wcześniej dworze miał budować wyimaginowaną opowieść o historii tego miejsca, podobnie jak oficyna dworu w Górznie czy w bardziej autentycznym wymiarze turris in modum arcis – „dom na kształt wieże” w Radziejowicach.

Ziemianie i folwarki w gminie Pacyna

Poniżej możecie Państwo zapoznać się z historią Skrzeszew w opracowaniu Pani Katarzyny Kozłowskiej. Jest to fragment pracy pt. "Ziemianie i folwarki w gminie Pacyna, 2021".

pdfHistoria Skrzeszew

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki
Dodatkowy opis: Katarzyna Kozłowska "Ziemianie i folwarki w gminie Pacyna" praca konkursowa 2021.


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.