Twój koszyk jest pusty

Dwór w Modelu

dwór w Modelu

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat gostyniński, gmina Pacyna

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Modelu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Modelu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W pierwszej połowie XIX wieku Model należał do Dembowskich. W 1909 roku Model zapewne tożsamy z miejscowością o nazwie Modla, należał do Stanisława Froelicha. W późnych latach dwudziestych XX wieku własność Wacława Niewiarowskiego. Majątek liczył wówczas 911 hektarów. Adam Niewiarowski (ur. 1914), syn właściciela wsi, żołnierz AK, zginął w czasie powstania warszawskiego.

Dwór

Niestety, niewiele pozostało z tego pięknego klasycystycznego dworu, użytkowanego z końcem epoki PRL-u przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną im. Przyjaźni Polsko-Koreańskiej, którą odwiedził północnokoreański przywódca Kim Ir Sen (sic!). Dwór był prostym, bezpretensjonalnym, parterowym, wysoko podpiwniczonym, nakrytym dachem czterospadowym budynkiem, którego jedynym elementem dekoracyjnym, ale jakże wyrazistym, był czterokolumnowy ganek zwieńczony trójkątnym naczółkiem. W elewacji ogrodowej odpowiadał mu trójosiowy ryzalit opilastrowany na narożach i również zwieńczony trójkątnym frontonem. Po bokach dworu jednoosiowe sionki. Dwór powstał w pierwszej połowie XIX wieku, być może dla rodziny Dembowskich. Nietrudno dostrzec pokrewieństwo ze wznoszonymi w epoce klasycyzmu pałacami, które od dworu w Modelu odróżniała jedynie dodatkowa kondygnacja mezzanina i wyższy portyk kolumnowy w tak zwanym wielkim porządku. Odpowiadało to genezie polskiego dworu, wywodzącego się z architektury wysokiego rzędu, nowożytnej willi i pałacu.

ZIEMIANIE I FOLWARKI W GMINIE PACYNA

Poniżej możecie Państwo zapoznać się z historią Skrzeszew w opracowaniu Pani Katarzyny Kozłowskiej. Jest to fragment pracy pt. "Ziemianie i folwarki w gminie Pacyna, 2021".

pdfModel_Historia

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki
Dodatkowy opis: Katarzyna Kozłowska "Ziemianie i folwarki w gminie Pacyna" praca konkursowa 2021.


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.