Twój koszyk jest pusty

Dwór w Zaborowie Nowym

dwór w Zaborowie Nowym

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat gostyniński, gmina Gostynin

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieznany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Zaborowie Nowym

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Zaborowie Nowym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Nowy Zaborów, podobnie jak Stary Zaborów, w XVIII wieku należał do Zaborowskich. W XIX wieku własność Dłużewiczów i Budnych, a w początkach XX wieku Skurzyńskich, w tym w 1909 roku Jana Skurzyńskiego. W latach dwudziestych w Nowym Zaborowie gospodarowali: Stefania Plewińska, której majątek liczył 255 hektarów, oraz Bolesław i Elżbieta Domaszewscy, których majątek liczył 462 hektary.

Dwór

Drewniany dwór, parterowy, nakryty dachem naczółkowym, wzniesiony w XVIII wieku dla Zaborowskich. Potem przedłużony w kierunku północno-zachodnim o część murowaną i około połowy XIX wieku uzupełniony o murowaną sionkę o półkoliście zamkniętych otworach okiennych i drzwiach z nadświetlem. Drewno, z którego wzniesiono dwór, z biegiem lat uległo odkształceniom. Widać to doskonale w rozchwianych liniach ścian, w nierównościach dachu, wykrzywionych otworach okien. Nie jest to jednak proces, który można by nazwać zniszczeniem. Jest to raczej naturalna uległość wobec czasu, która ostatecznie decyduje o uroku starej szlacheckiej siedziby. Jest to historia i trwanie. Często zapominają o tym ci, którzy podejmują się dzieła odbudowy.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.