Twój koszyk jest pusty

Dwór w Sokołowie

  • dwór w Sokołowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat gostyniński, gmina Gostynin

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Sokołowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Sokołowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Sokołów w początkach XV wieku był własnością Stanisława Grada, wojewody płockiego. W końcu XVIII wieku we władaniu Macieja Łączyńskiego, starosty gostynińskiego, później – od końca XVIII wieku, w wieku XIX i XX własność Bardzińskich, w tym w 1905 roku Jana Bardzińskiego, a w końcu lat dwudziestych Jerzego Bardzińskiego. Majątek liczył wówczas 874 hektary. Ostatnim właścicielem majątku był od 1930 roku Grossman.

Dwór

Dwór wzniesiony być może w pierwszej połowie XVIII wieku i potem przekształcany, m.in. w drugiej połowie XIX stulecia. Parterowy, na planie litery T, złożony z korpusu z wieloboczną sionką poprzedzającą wejście, nad którą taras wystawki dachowej, oraz poprzecznego skrzydła. W narożniku, po stronie ogrodowej, piętrowa przybudówka. Wszystkie części budynku nakryte dachami mansardowymi, co zwłaszcza w przypadku spiętrzonego dachu nad wystawką dachową wydaje się inspiracją zyskującym na popularności od lat siedemdziesiątych XIX wieku kostiumem francuskim.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.