Twój koszyk jest pusty

Dwór w Sierakówku

  • dwór w Sierakówku

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat gostyniński, gmina Gostynin

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Sierakówku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Sierakówku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W końcu XVIII wieku i co najmniej do połowy XIX stulecia Sierakówek był własnością Kleniewskich, w tym około 1850 roku Bolesława Kleniewskiego, powszechnie uznawanego za wzorowego gospodarza. W 1909 roku Sierakówek był własnością Stanisława Mirosławskiego, a w końcu lat dwudziestych Michała Wodzińskiego. Majątek liczył wówczas 511 hektarów. Wodzińscy byli ostatnimi właścicielami Sierakówka. Por. Maciej Wodziński (ur. 1910), syn Michała Wodzińskiego, właściciela Sierakówka, uczestnik kampanii wrześniowej, został zamordowany przez Rosjan w Katyniu w 1940 roku. Oprócz Macieja Wodzińskiego w czasie II wojny zginęli lub zostali zamordowani: Wanda Wodzińska (1917–1944), Kazimierz Wodziński (1891–1944), Stanisław Wodziński (1924––1944) i Włodzimierz Wodziński (1923–1944).

Dwór

Zrekonstruowany ostatnimi czasy dwór z lat dwudziestych XX wieku, parterowy, nakryty pierwotnie czterospadowym, a nie mansardowym dachem, z częścią środkową w formie przechodzącego w wystawkę dachową ryzalitu, ujętego z obu stron wielobocznymi pseudofi larami zwieńczonymi kulami na zwężających się cokolikach – rozwiązanie oryginalne, bez historycznej analogii. Choć nie ma kolumnowego portyku ani alkierzy, to neobarokizująco-wycinankowy szczyt przywołuje dwory w Kuznocinie i Dylewie wzniesione w święcącym w tym czasie triumfy stylu polskim. W nawiązującym do baroku i klasycyzmu przełomu XVIII i XX wieku stylu polskim mieści się również wieloboczny ryzalit na osi elewacji ogrodowej. Podobny spotkamy w międzywojennych dworach w Gołębiówce czy we wspomnianym dworze w Kuznocinie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.