Twój koszyk jest pusty

Dwór w Koźniewie Wielkim

  • dwór w Koźniewie Wielkim

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Sońsk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany
Zastosowanie:
Szkoła Podstawowa w Koźniewie Wielkim

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!


Zobacz film prezentujący dwór w Koźniewie Wielkim

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego dwór w Koźniewie Wielkim który pochodzi z kanału na YouTubie Janusz Szarlak. Film składa się z dwóch części, poniżej część 1, część 2 wyświetla się tuż po jej zakończeniu.

Zapoznaj się z historią dworu w Koźniewie Wielkim

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Koźniewie Wielkim. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Z czasem Koźniewo Wielkie. Po raz pierwszy wspomniane w XV wieku. Gniazdo i jeszcze przynajmniej w XVI wieku własność Koźniewskich. W 1756 roku dobra nabył podstoli zawkrzeński, późniejszy marszałek ziemi ciechanowskiej w konfederacji barskiej Antoni Zieliński. Od lat dwudziestych XIX wieku jako właścicielka Koźniewa występuje córka Antoniego i Katarzyny Zielińskich Zuzanna Przebendowska, żona Konstantego Przebendowskiego (1776–1831), weterana wojen napoleońskich, generała armii Królestwa Polskiego. Od 1853 roku w rękach wnuczek Antoniego Zielińskiego: Katarzyny Gzowskiej i Marianny Leśniewskiej, a następnie Antoniego Sędzimira. W latach 1885–1909 właścicielem majątku był Dawid Buchwejc, a w końcu lat dwudziestych Kazimierz Kędzierski. Majątek liczył wówczas 572 hektary. W rękach Kędzierskich Koźniewo pozostawało zapewne do końca. Właścicielem w Koźniewie Wielkim był też w tym czasie Wacław Kownacki.

Dwór

Obok dworów w Baczkach i Paplinie jeden z największych drewnianych dworów na Mazowszu, dający wyobrażenie o powszechności stosowania drewna w architekturze. Drewno było materiałem ogólnodostępnym, łatwym w transporcie i szybkim w konstrukcji. Z niego wznoszono nie tylko dwory, ale już wcześniej wieże mieszkalne, fortalicje i zamki. Koszt siedziby drewnianej był kilkadziesiąt razy mniejszy niż siedziby murowanej. Nawet królewskie dwory w Knyszynie, Bugaju czy też w mazowieckich dobrach królowej Bony wznoszone były z drewna, gdyż w innym wypadku ich budowa byłaby zbyt wielkim obciążeniem dla królewskiego skarbu. Dopiero z XVIII wiekiem, w związku z dobrą koniunkturą czasów saskich, budownictwo murowane zyskało w Polsce na popularności. Trudno nie podzielić wrażenia nuncjusza papieskiego Germanica Malaspiny, który dwór w Koźniewie Wielkim, wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku dla Antoniego Zielińskiego, zaliczyłby z pewnością do najpiękniej ułożonego „paliwa” na opał. Nie tylko obszerność dworu, ale jego wypracowany detal architektoniczny naśladujący dekorację w cegle i tynku robi wielkie wrażenie. Stajemy niemal przed szafą misternej snycerskiej roboty. Parterowy, nakryty dachem łamanym polskim, z obszernymi wystawkami na osi obu elewacji, które wieńczą dekoracyjne faliste szczyty. Przed wejściem ganek dodany w drugiej połowie XIX wieku lub na początku wieku XX. Z tego samego czasu pochodzą stiukowe, neobarokowe obramienia drzwi we wnętrzu oraz zapewne snycerska dekoracja elewacji.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki, Ania Kołakowska, 2017 r. (udostępniono za zgodą autora)


Zdjęcia dworu w Koźniewie Wielkim

dwór w Koźniewie Wielkim

dwór w Koźniewie Wielkim

Autor: Ania Kołakowska, 2017 r.
dwór w Koźniewie Wielkim

dwór w Koźniewie Wielkim

Autor: Ania Kołakowska, 2017 r.
dwór w Koźniewie Wielkim

dwór w Koźniewie Wielkim

Autor: Ania Kołakowska, 2017 r.

Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.