Twój koszyk jest pusty

Dwór w Klicach

  • dwór w Klicach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Regimin

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Klicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Klicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W końcu XVIII wieku Klice były własnością Bromirskich, w tym w 1783 roku sędziego kapturowego Józefa Bromirskiego lub sędziego grodzkiego zakrzewskiego Kazimierza Bromirskiego. W XX wieku w rękach Bojanowskich, w tym w 1909 roku i pod koniec lat dwudziestych Michała Bojanowskiego. Majątek liczył wówczas 441 hektarów. Michał Bojanowski (1865–1932) był posłem na Sejm Ustawodawczy, senatorem RP w latach 1922–1928 z ramienia Stronnictwa Narodowego. Bojanowscy pozostawali właścicielami Klic do końca. Szymon Bo-janowski (ur. 1902), syn Michała Bojanowskiego właściciela Klic, ppor. piechoty Wojska Polskiego, został zamordowany przez Rosjan w Katyniu w 1940 roku. Pierwotny dwór nie zachował się. Nowsze skrzydło u progu ruiny.

Dwór

Do wzniesionego najpóźniej u schyłku XVIII wieku dla Bromirskich drewnianego dworu z końcem XIX lub początkiem XX wieku dobudowano murowane skrzydło, parterowe, nakryte dachem dwuspadowym, z pozornym ryzalitem na osi przechodzącym w wystawkę dachową. Zarys środkowego ryzalitu tworzy boniowanie analogiczne jak na narożach budynku. Delikatnie neogotycki charakter ma dekoracja wystawki dachowej oraz ścian szczytowych skrzydła. Tworzą ją ostrołukowo uformowane odcinki nadokiennych gzymsów oraz schodkowy fryz wzdłuż linii da-chu. Użycie tych motywów jest raczej wyrazem eklektyzmu końca XIX wieku ani-żeli świadomej archaizacji budowli jak w przypadku Bieżunia czy – toutes propor-tions gardées – Radziejowic. Nowe skrzydło przejęło funkcję głównej części dworu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.