Twój koszyk jest pusty

Dwór w Jarlutach Małych

dwór w Jarlutach Małych

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Regimin

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
zamieszkany
Stan zachowania:
Zniszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Jarlutach Małych

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Jarlutach Małych. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś znana od początków XV wieku. W 1783 roku właścicielami w Jarlutach Małych byli Jurscy, Kocięccy i Koźniewscy. W końcu XVIII wieku właścicielem części miejscowości był także Józef Łebkowski. Ta część należała do Łebkowskich jeszcze w 1832 roku, kiedy wymieniony zostaje Teodor Łebkowski. Inną część wsi w 1820 roku posiadał Zygmunt Koźniewski. Jako właścicielka całości w 1836 roku występuje Katarzyna Smolak. W XX wieku własność Bojanowskich, w tym w późnych latach dwudziestych Stanisława Bojanowskiego. Majątek liczył wówczas 395 hektarów. Stanisław Bojanowski (1894–1959), działacz katolicki, poseł na sejm z ramienia Stronnictwa Narodowego w latach 1930–1935, był ostatnim właścicielem Jarlut Małych. Brat Stanisława Bojanowskiego Szymon Bojanowski (ur. 1902), inżynier chemik, został zamordowany w Katyniu w 1940 roku.

Dwór

Dwór wzniesiony zapewne pod koniec XIX lub na początku XX wieku dla Bojanowskich. Drewniany, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z werandą poprzedzającą wejście.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.