Twój koszyk jest pusty

Dwór w Pałukach

dwór w Pałukach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Opinogóra Górna

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Pałukach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Pałukach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XV i XVI wieku własność i gniazdo Pałuckich herbu Prawdzic. W drugiej połowie XVII wieku w rękach kolejno Sułkowskich, Narzymskich, Iłowskich, w XVIII wieku Bogdańskich, a w końcu XVIII wieku Bońkowskich. Od 1800 roku Pałuki należały do Wojciecha Krasnodębskiego, później Wincentego Krasińskiego, który włączył je do dóbr ordynacji opinogórskiej. Jako części ordynacji pozostawały do końca. Ostatnim ordynatem opinogórskim był hr. Edward Krasiński (ur. 1870), zamordowany przez Niemców w Dachau 8 grudnia 1940 roku.

Dwór

W Pałukach stał niegdyś stary dwór, w którym w czasie bitwy pod Gołyminem w 1806 roku przebywał Napoleon Bonaparte. Później stanął kolejny, a krótko przed I wojną światową lub zaraz po niej na jego miejscu stanął obecny w duchu stylu polskiego w jego klasycyzującej odmianie. Jest to budowla parterowa, na planie zbliżonym do kwadratu, nakryta dachem polskim. Na osi elewacji frontowej nieznaczny ryzalit przechodzący w nakrytą trójspadowym dachem wystawkę dachową. W dolnej kondygnacji ryzalitu wgłębny portyk in antis. W dachu bocznej elewacji podobna obszerna wystawka. Przy starym dworze pałuckim, jak przy większości skromniejszych dworów, w początkach XIX wieku nie było jeszcze parku, ale „sadek owocowy młodosiany do 360 sztuk różnego gatunku drzewa”, w którym to „włoszczyzna zasadza się” i ogród warzywny nieopodal „nad drogą za staynią, w którym wsiewa się kartofli (...) y do tego kapusty”.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki, Ania Kołakowska, 2017 r. (udostępniono za zgodą autora)


Zdjęcia dworu w Pałukach

Dwór w Pałukach

Dwór w Pałukach

Autor: Ania Kołakowska, 2017 r.
Dwór w Pałukach

Dwór w Pałukach

Autor: Ania Kołakowska, 2017 r.
Dwór w Pałukach

Dwór w Pałukach

Autor: Ania Kołakowska, 2017 r.

Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.