Twój koszyk jest pusty

Dwór w Wiksinie

  • pałac Wiksin

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Grudusk

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zespół:
dworski
Numer rejestru zabytków:
A-300
Data wpisu do rejestru:
22 maj 1995
Stan zachowania:
Ruiny
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Wiksinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Wiksinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór wzniesiony zapewne w latach siedemdziesiątych XIX wieku, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z piętrową, lekko zryzalitowaną częścią środkową zamkniętą trójkątnym szczytem dwuspadowego dachu i wejściem poprzedzonym późniejszym zapewne dwufilarowym gankiem wspierającym pierwotnie balkon. Urozmaiceniem skromnej dekoracji, ograniczonej do okiennych obramowań, okrągłych otworów oraz boniowania, jest w części środkowej dwukondygnacyjna wnęka zamknięta łukiem obniżonym.

Wieś wymieniona w 1444 roku jako własność szlachecka. W XVIII i XIX wieku część dóbr Grudusk. W 1859 roku wydzielono folwark Wiksin. W 1868 roku jako właściciela majątku Wiksin wymienia się Józefa Krośnickiego. W 1909 roku majątek należał do Adama Podkulińskiego, a w późnych latach dwudziestych Władysława Grzybowskiego. Majątek liczył wówczas 199 hektarów. Dnia 6 maja 1917 r. w majątku zmarła Izabella Prus Grzybowska z Gruszczyńskich. Natosmiat w 1933 r. również w majątku Wiksin zmarła Helena Prus-Grzybowska z Kułakowskich.

W 1938 r. Towarzystwo Kredytowe Ziemskie nabyło majątek ziemski Wiksin na licytacji. Należał on wtedy do Wacława Daszewskiego, którego eksmitowano z dworu. W majątku pozostało stado rasowych koni. W tajemniczych okolicznościach, mniej więcej pół roku po objęciu majątku przez TKZ, w stajni wybuchł pożar, w którym spaliły się klacze należace do Daszewskeigo. Wystąpił on z powództwem przeciwko TKZ i zażądał odszkodowania za spalone konie. Dawny właściciel majątku twierdził, że ówczesny zarządca majątku Henryk Łoskot nie dbał należycie o stajnie. Jak ustalono w trakcie śledztwa, pożar został specjalnie podłożony przez nieznanego sprawcę. Daszewski naciskał na to, iż to Henryk Łoskot namówił kogoś do podłożenia ognia. Istniały jednak również opinie, że to sam Daszewski podłożył ogień, aby otrzymać zadośćuczynienie, ponieważ był w krytycznej sytuacji finansowej. Śledztwo zostało jednak umożone, ponieważ nie znaleziono żadnych dowodów. 

Dom w ruinie. Resztki zdewastowanego parku, w części barbarzyńsko zamienionego na pole. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.

Korekta: Nina Herzberg-Zielezińska, źródła:

  • Goniec Warszawski. R. 4, 1938, nr 30
  • Express Poranny. R. 15, 1936, nr 209
  • Gazeta Polska. 1868, no 6
  • Kurjer Warszawski : wydanie wieczorne. R. 97, 1917, nr 125
  • Kurjer Warszawski. R. 113, 1933, no 50 + dod.

Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.