Twój koszyk jest pusty

Dwór w Pajewie Wielkim

dwór w Pajewie Wielkim

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Gołymin-Ośrodek

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Pajewie Wielkim

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Pajewie Wielkim. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niegdyś jedna miejscowość, wspomniana już w XV wieku jako Pagewo. W drugiej połowie XVIII wieku własność Kickich, w tym w 1783 roku stolnikowej Kickiej. Potem wieś podzielona na kilka mniejszych osad. Pod koniec lat dwudziestych XX wieku Pajewo-Szwelice należało do Mariana i Wacława Barczów. Ich majątek liczył wówczas 141 hektarów. W Pajewie-Królach 71 hektarów miał w tym czasie Wacław Pożycki, a 106 hektarów Eugeniusz Rakowski. Właścicielem w jednej z części dawnego Pajewa był również Stanisław Ostoja-Chyżyński.

Przed 1945 rokiem dwór należał do Zygmunta Kamińskiego oraz jego małżonki z domu Czaplickiej. Była to duża gospodarka którą w większości znacjonalizowano i przeszła na własność PRL w wyniku zbrodniczej ustawy parcelizacyjnej. Gospodarka chyliła się ku upadkowi. W połowie lat 50 Zygmunt Kamiński zmarł tragicznie.

Dwór

Drewniany dwór o dość dziwacznej formie, wzniesiony zapewne w okresie międzywojennym, parterowy, z piętrową częścią środkową, nakryty dachem łamanym. Skrajne osie w obu elewacjach zryzalitowane. Pierwotnie pomiędzy ryzalitami wsparte na słupach balkony.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013; uzupełnienie: Konrad Kamiński
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.