Twój koszyk jest pusty

Dwór w Sulerzyżu

dwór w Sulerzyżu

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Glinojeck

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Sulerzyżu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Sulerzyżu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Od XVI do XIX wieku w Sulerzyżu było kilka własności, z których największa na początku XIX wieku należała do Kanigowskich. Od połowy XIX stulecia do końca całość w rękach Kanigowskich. Ostatnią właścicielką majątku, który w późnych latach dwudziestych liczył 1001 hektarów, była Wanda Kanigowska.

Dwór

Drewno w chłopskich chałupach stosowane było na Mazowszu powszechnie do połowy XX wieku, a w dworach średniozamożnej szlachty – do połowy XIX stulecia. W końcu XVIII wieku zdarzają się jeszcze magnackie siedziby wznoszone z drewna, a drewniane dwory królewskie jeszcze sto lat wcześniej nie były niczym wyjątkowym. Ceniono taniość, prostotę konstrukcji i szybkość budowy drewnianych dworów. Ulryk von Werdum w drugiej połowie XVII wieku twierdził, że polskie przekonanie do drewna wynika przede wszystkim z niedbałości i lenistwa, gdyż Polska posiada „obficie tak łamane kamienie, jako i dobrą glinę na cegły”. Drewniany dwór nie wymagał architekta. Wystarczał umiejętny budowniczy wspierany siłami folwarcznych pracowników. Dwór w Sulerzyżu wzniesiony został w pierwszej połowie XIX wieku dla rodziny Kanigowskich, drewniany, parterowy, nakryty wysokim dachem czterospadowym z wystawką na osi. Naroża dworu „boniowane”. Kolumnowy ganek poprzedzający wejście, który niewątpliwie dodaje uroku tej ziemiańskiej siedzibie, dostawiony został w ostatnich latach, podobnie jak ganki przy dworach w Kucharach-Skotnikach, Sokulach i Strzegocinie. Zastąpił wcześniejszy ganek o czterech drewnianych słupach.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.