Twój koszyk jest pusty

Dwór w Ujazdowie

dwór Ujazdowo

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Ciechanów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
A-205
Data wpisu do rejestru:
01 czerwiec 1980
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Ujazdowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Ujazdowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dwór wzniesiony w 1929 roku dla Stefana Komierowskiego, inżyniera chemika i nafciarza, w stylu polskim, w jego willowej wersji nawiązującej do tradycji palladiańskiego wiejskiego domu centralnego o równorzędnych elewacjach, w duchu słynnej willi Rotonda pod Vicenzą. Parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z dwukolumnowym wgłębnym portykiem poprzedzającym wejście i zwieńczonymi trójkątnymi frontonami-wystawkami na osi wszystkich czterech elewacji. Naroża budowli, wgłębnego portyku oraz wystawek boniowane. W tej samej willowej wersji co dwór w Ujazdowie wzniesiono dwory w Adamowiźnie, Kurczowej Wsi i Boguszówce oraz niektóre wille Konstancina, Podkowy Leśnej i Milanówka. Trudno przecenić wpływ Andrei Palladia (1508–1580), wielkiego włoskiego architekta doby renesansu, na rezydencjonalną architekturę na świecie i w Polsce od początku XVII wieku aż do II wojny światowej, w szczególności od drugiej połowy XVIII wieku aż po początek XX stulecia.

W 1783 roku własność Kolonkowskich i Ujazdowskich, którzy byli prawdopodobnie odwiecznymi właścicielami Ujazdowa. W XX wieku i aż do II wojny w rękach Komierowskich, w tym w późnych latach dwudziestych Stefana Komierowskiego, inżyniera chemika i nafciarza. Majątek liczył wówczas 210 hektarów.

Dom niezamieszkany, w dobrym stanie. Park zdziczały. Obiekt niedostępny, słabo widoczny z większej odległości.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.