Twój koszyk jest pusty

Dwór w Chruściechowie

dwór w Chruściechowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat białobrzeski, gmina Stara Błotnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Chruściechowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Chruściechowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Chruściechów, zwany też dawniej Chrościechów, w XVIII wieku należał zapewne do Jabłonowskich, a pod koniec stulecia do Domaniewskich. W XIX wieku własność Mireckich, potem Kijewskich, a w XX wieku Arkuszewskich, w tym w 1909 roku, aż do niemieckiej konfiskaty w roku 1941, Mariana Arkuszewskiego. Majątek w późnych latach dwudziestych liczył 601 hektarów. Marian Arkuszewski, właściciel Chruściechowa (ur. 1871), działacz społeczny i gospodarczy, zginął 18 grudnia 1941 roku zamęczony przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Dachau. Jego żona Antonina z Cichowskich (ur. 1883), zmarła w 1947 roku po czteroletnim pobycie w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Ich córka Maria Arkuszewska była również więźniarką w Ravensbrück. Syn Antoni Arkuszewski był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w latach 1940–1945. Drugi syn Roman Arkuszewski zmarł w 1942 roku w czasie okupacji w Warszawie.

Dwór

Budynek ten powstał na początku XX wieku, być może w 1913 roku, według projektu Zygmunta Słomińskiego. Jest to obszerne, piętrowe, nakryte dachem dwuspadowym skrzydło stojącego tu niegdyś dworu, wzniesionego z początkiem XIX wieku. Dwór był zapewne budynkiem drewnianym, skoro w przeciwieństwie do skrzydła nie dotrwał do naszych czasów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.