Twój koszyk jest pusty

Podziel się:
 

NieaktywnaNieaktywnaNieaktywnaNieaktywnaNieaktywna

Wieś Ilustrowana zeszyt 10 (październik) - 1910

ISBN: 978-83-61889-49-6
Rodzaj oprawy:miękka
Ilość stron:64
Data wydania:2010
Cena: 25,00

Wysyłka w ciagu 7 dni roboczych

Od wydawcy:

Bogato ilustrowana monografia wsi polskiej z początku ubiegłego wieku, artykuły dotyczące kultury i obyczajów, szkice literackie, ówczesna moda, opisy dworów ziemiańskich i charakterystyka ich właścicieli oraz stylu życia: wyścigi konne, hodowla koni, bydła, łowiectwo, żniwa etc. Pierwszy numer ukazał się w styczniu 1910 r. Miesięcznik. Ostatni numer w 1914 r.

Zeszyt X-ty zawiera ilustracje i zdjęcia, m.in. polowanie; grzybobranie; pałac w Czerwonym Dworze; pałac i kościół w Berezynie; wykopki; dwór Chwałkowice; pałac w Bejscach wł. Byszewskiego; pałac w Nawrze wł. Szczanieckich; dwór w Nadółkach; pałac w nizinach pow. Stopnicki; dwór Dołpatycze wł. Podczaskich; typy Żydów wiejskich; życie na wski, wszystko o pstrągu; hodowla koni i hodowla ryb w stawach.

"Wieś Ilustrowana jako miesięcznik pojawiła się na rynku w 1910 roku z inicjatywy poety i prozaika Edwarda Słońskiego. Wkrótce pismo stało się własnością Spółki Ziemiańskiej a redaktorem naczelnym został Kazimierz Laskowski, administrację zaś objął Bolesław Schoen. Pismo stawiało sobie jako cel przybliżenie życia wsi i jej problemów zarówno do dworów jak i do miasta. Propagowało postęp techniczny w rolnictwie, a ponadto w celu pogłębienia poczucia narodowego przedstawiało najważniejsze wydarzenia historyczne i osiągnięcia kultury polskiej. W 1910 roku redakcja tak określiła program pisma: "Wieś Ilustrowana" jest tylko Piękna i Krasy naszej Ziemi odbiciem i tylko Jej Dobru i Potrzebom służyć będzie".

Zobacz także:

Leksykon zabytków architektury Małopolski

Leksykon zabytków architektury Małopolski

Cena: 109,00 87,20
Budownictwo. Materiały budowlane Tom I

Budownictwo. Materiały budowlane Tom I

Cena: 29,00
Zapomniane miejsce Pomorskie, część północna

Zapomniane miejsce Pomorskie, część północna

Cena: 39,00
Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem

Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem

Cena: 59,00