Twój koszyk jest pusty

Podziel się:
  • Home
  • Nasza księgarnia
  • Pałac Popielów. Przemiany architektoniczne i wystrój wnętrz. W 200-lecie krakowskiej rezydencji rodzinnej
  • Nowość!
  • palac_popielow
  • palac_popielow

NieaktywnaNieaktywnaNieaktywnaNieaktywnaNieaktywna

Pałac Popielów. Przemiany architektoniczne i wystrój wnętrz. W 200-lecie krakowskiej rezydencji rodzinnej

Paweł Dettloff
ISBN: 978-83-65548-88-7
Rodzaj oprawy:twarda
Ilość stron:536
Data wydania:2022
Cena: 139,00

Wysyłka w ciagu 7 dni roboczych

Od wydawcy:

Najnowsza publikacja Pawła Dettloffa z Instytutu Sztuki PAN to wielowątkowa, przekrojowa opowieść o dziejach tytułowego pałacu usytuowanego przy ul. św. Jana 20, począwszy od średniowiecza aż po współczesność. Autor skupia się tym razem nie tylko na przemianach architektonicznych budynku – pierwotnie dwie kamienice w toku dziejów scaliły się, zmieniały właścicieli, podupadały i podnosiły się z ruiny. Jako historyk sztuki i konserwator zabytków Paweł Dettloff kompetentnie opowiada o detalach architektonicznych, szczególną uwagę skupiając na portalu wejściowym, który zdobi pałac. Z tej książki wyłania się jednak dużo pełniejszy obraz – można w niej przeczytać o losach ludzi, którzy byli z pałacem związani. Autor dzięki imponującej kwerendzie dotarł nie tylko do informacji na temat najznamienitszych lokatorów, uświadamiając Czytelnikom, że historię budynku tworzyli też ci, o których z czasem się zapomina.

Pomieszczono tu kilkaset kolorowych ilustracji, ukazujących m.in. przemiany pałacu, plany, odkrywki w trakcie remontów oraz portrety mieszkańców. Znalazło się w prezentowanej publikacji także miejsce na wątek bardziej osobisty – książkę dopełniają teksty obecnego właściciela budynku, Bogusława Rostworowskiego, który barwnie opowiada historię swoją i swojej walki o przywrócenie rezydencji dawnej świetności w niełatwej rzeczywistości PRL, a także później – opieka nad zabytkiem to nieustanna praca, która trwa także i dziś.

Pałac Popielów to interesująca lektura, ale jednocześnie rzetelna publikacja naukowa, stanowiąca ważny głos w badaniach nad krakowskimi kamienicami, postulująca kolejne badania, pozwalające rekonstruować historię budynków, które tworzą niepowtarzalny klimat Starego Miasta.

Zobacz także:

Dwory i pałace wielkopolski. Styl narodowy

Dwory i pałace wielkopolski. Styl narodowy

Cena: 79,90
KARŻNICZKA | KARSTNITZ. Zamki i ogrody w województwie pomorskim

KARŻNICZKA | KARSTNITZ. Zamki i ogrody w województwie pomorskim

Cena: 37,00
Dolny Śląsk jakiego nie znacie

Dolny Śląsk jakiego nie znacie

Cena: 32,00
Zamki i pałace województwa dolnośląskiego

Zamki i pałace województwa dolnośląskiego

Cena: 45,00