Twój koszyk jest pusty

Podziel się:
  • Home
  • Nasza księgarnia
  • Jastków i okolice w walce o wolną i niepodległą. Ludzie, miejsca, wydarzenia.
 

NieaktywnaNieaktywnaNieaktywnaNieaktywnaNieaktywna

Jastków i okolice w walce o wolną i niepodległą. Ludzie, miejsca, wydarzenia.

Cezary Taracha
ISBN: 978-83-65713-37-7
Rodzaj oprawy:miękka
Ilość stron:155
Data wydania:2018
Cena: 36,75

Wysyłka w ciagu 7 dni roboczych

Jastków i okolice w walce o wolną i niepodległą. Ludzie, miejsca, wydarzenia to kolejna publikacja wydawnictwa Werset dotycząca Jastkowa i okolic. Naszych czytelników mogą zainteresować artykuły o dworach z gminy Jastków  czy np. artykuł o dziejach  dóbr Snopków. 

Opis od wydawcy, napisał prod. Cezary Taracha

Sto lat mija od chwili odzyskania niepodległości przez Polskę. Jesienią pamiętnego roku 1918 dobiegała końca pierwsza wojna światowa, która postawiła naprzeciw siebie mocarstwa rozbiorowe. Ta okoliczność sprawiła, że wysiłki podejmowane przez pokolenia naszych przodków mogły wreszcie przynieść upragniony wynik. Sprzyjająca koniunktura międzynarodowa, poparta akcją dyplomatyczną na Zachodzie (Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski) oraz czynem zbrojnym (Józef Piłsudski), spowodowała, że zwycięskie mocarstwa uznały odrodzone państwo polskie.
Wielkie wydarzenia rozgrywające się w Paryżu, Londynie czy Warszawie miały swoje odzwierciedlenie w skali lokalnej, na Lubelszczyźnie. Również w Jastkowie i okolicach. Ogromne znaczenie dla obudzenia patriotyzmu i wzrostu świadomości narodowej, nie tylko zresztą na tym terenie, miała z pewnością bitwa, jaka rozegrała się na jastkowskich polach na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku.
W niniejszej publikacji przedstawiamy zbiór tekstów prezentujących różne przejawy zaangażowania osób związanych z naszą ziemią w działalność na rzecz wolnej i niepodległej. Stanowią one pokłosie sympozium naukowego, które odbyło się w Jastkowie w czerwcu bieżącego roku (2018). Sympozjum znalazło się w programie obchodów stulecia niepodległości zorganizowanych przez Gminę Jastków we współpracy z różnymi środowiskami oraz instytucjami.

Zobacz także:

Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku

Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku

Cena: 65,00
Pamiętnik. Pierwsze 72 lata mojego życia

Pamiętnik. Pierwsze 72 lata mojego życia

Cena: 69,00
Dwór - polska tożsamość

Dwór - polska tożsamość

Cena: 59,00
SOSNY | CHARLOTTENHOF. Zamki i ogrody Nowej Marchii

SOSNY | CHARLOTTENHOF. Zamki i ogrody Nowej Marchii

Cena: 28,00