Twój koszyk jest pusty

Podsumowanie 4. Festiwalu Dworów i Pałaców Pomorza

W dniach 1-4 czerwca 2023 odbył się 4. Festiwal Dworów i Pałaców Pomorza. Niezapomnianych wrażeń dostarczyli nam właściciele dziesięciu obiektów rezydencjalnych na terenie powiatów: wejherowskiego, lęborskiego, słupskiego i puckiego. Przeżyjmy to jeszcze raz!


Dworek w Krępkowicach

Ten stuletni dworek myśliwski zachęca do odpoczęcia od miejskiego zgiełku. Tu naprawdę można poczuć ducha dawnych czasów i się zrelaksować. Przytulny stuletni dworek myśliwski z wielką starannością, pasją i sercem prowadzi Anna Davis, obecna właścicielka. W ramach festiwalu właścicielka oprowadzała chętnych po swoim zabytku. Zorganizowała również warsztaty zielarskie oraz poprowadziła zajęcia z jogi.

Pałac w Runowie

Pałac w Runowie (obecnie Pałac pod Bocianim Gniazdem) jest ośrodkiem wypoczynkowym, który oferuje aktywności zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Pałac z XVIII w. oferuje pokoje gościnne, kompleks domków, place zabaw oraz ogromne tereny rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. Integralną częścią pałacu jest stajnia. W ramach festiwalu właściciele pałacu przygotowali szereg atrakcji, m. in. wystawę plenerową zbiorów i pamiątek mieszkańców Runowa i okolic, prezentację starych maszych rolniczych oraz rzeźb plenerowych na terenie pałacu czy dzień otwarty Stajni Pałac Runowo Certyfikowanego Ośrodka Jeździeckiego PZJ.

Pałac w Godętowie

Pałac w Godętowie (obecnie Pałac Godętowo Hotel Restauracja & Events) przez stulecia był siedzibą wielu znamienitych rodów pomorskich. W latach 90-tych XX w. został kompletnie zrujnowany. Jednak dzięki nowym właścicielom, którzy wyremontowali pałac, odzyskał on dawny blask. Pałac został udostępniony gościom w 2009 r. Dziś właściciele oferują pokoje o wysokim standardzie, sale konferencyjne oraz pyszną kuchnię w pałacowej restauracji jak i park ze stawem i starodrzewem. W ramach festiwalu właściciele przygotowali m. in. atrakcje dla dzieci tj. dmuchane place zabaw, wystawę fotografii autorstwa Radosława Kamińskiego dokumentującą dwory gminy Łęczyce zorganizowaną w ramach obchodów 50-lecia gminy oraz warsztaty kreatywne dla rodzin zorganizowane przez Gminną Instytucję Kultury w Strzebielinie.

Pałac w Jackowie

Pałac w Jackowie jest obecnie przeczołowicie remontowany przez jego właścicielkę, Annę Mazuś (Prezes Pomerania Manors Stowarzyszenia Właścicieli Pałaców i Dworów). Jej córka Nicol w części folwarcznej majątku prowadzi agroturystykę "Agroturystyka u Nicole". Słynne stały się pokoje przy szklarni, które przyciągają wielu turystów. Od  2014 r. działają tu również "Powidoki" – Miejsce Spotkań z Uważnością. To miejsce zostało stworzone z myśą o zapobieganiu depresji i wypaleniu zawodowemu. Prowadzone są tu treningi rozwojowe. Działa tu również stadnina koni. W ramach festiwalu w folwarku w Jackowie można było podziwiać wystawę starych i nowoczesnych maszyn rolniczych. Były także atrakcje dla dzieci takie jak jazda konna i duchany plac zabaw. Nie zabrakło pysznej kuchni i targów produktów regionalnych. Można było również obejrzeć dramat Magdaleny Drab "SŁABI" wysłuchać koncertu "Księżniczka w Operze" w wykonaniu muzyków orkiestry oraz koncertmistrzów Opery Bałtyckiej w Gdańsku oraz obejrzeć wystawę prac malarki Joanny Buniek.

Pałac w Grąbkowie

Obecnie w pałacu w Grąbkowie znajduje się hotel i restauracja, organizowane są w nim również wesela i inne imprezy okolicznościowe. Jest to gniazdo rodowe zamożnego pomorskiego rodu von Grumbkow. W ramach festiwalu właściciele nawiązali do historii tego miejsca. Odbył się tu piknik historyczny poświęcony epoce i postaciom właścicieli Grąbkowa i Runowa z przełomu XVII-XVIII w., m.in. Filip Otto von Grumbkow, z udziałem grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk. Odbył się także koncert zespołu Muzyki Dawnej Lunaris z MDK w Lęborku. W pięknych wnętrzach pałacu można było podziwiać wystawę prac malarskich i rysunkowych poświęconą dziedzictwu archeologicznemu Doliny Łupawy oraz ekspozycję replik ozdób z epoki brązu. Odbył się także koncert klawesynowy Agnieszki Roguskiej.

Pałac w Krokowej

Pałac w Krokowej (obecnie Słodki Zamek Krokowa) pełni funkcje hotelowo-restauracyjną. Wzniesiona przez rodzinę von Krockow rezydencja należy do jednej z najpopularniejszych w tej części Kaszub. To niezwykłe miejsce przyciąga co roku wielu turystów. Sama uwielbiam do niego wracać, szczególnie na przepyszny, kultowy deser "zapiekany kogel mogel z lodami". PArę lat temu mieliśmy przyjemność nagrać film promujący pałac. W ramach festiwalu w pałacu zorganizowano zabawy dla dziedzi na dziedzińcu i w parku czy rekonstrukcje historyczne w wykonaniu Garnizonu Gdańsk. Można było również podziwiać wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Karoliny Marii Gołębiowskiej "Pomorzanki - kobiety z jawy i snu". W sali balowej odbył się koncert kameralny pt. Chopin i inni kompozytorzy europejscy. Zorganizowano również zwiedzanie z przewodnkiem. 

Dwór w Prusewie

Dwór w Prusewie (obecnie Dwór Sześć Dębów w Prusewie) to zabytkowy obiekt z miejscami noclegowymi i pięknym parkiem. Jest położony z dala od miejskiego zgiełku i otoczony zielenią kilkusetletnich drzew. Dwuhektarowy park zachęca do odpoczynku. Tu usłyszycie śpiew ptaków, odpoczniecie i napijecie się dobrej kawy bądź herbaty.  W ramach festiwalu w dworze można było skorzystać z usług kawiarni. Główną atrakcją było stoisko pokazowe i edukacyjne poświęcone grafice warsztatowej - linoryt. Można było podziwiać wystawę prac z linorytu ukazującą szerokie możliwości tych technik oraz własnoręcznie odbić linoryt z wcześniej przygotowanych matryc pod okiem prowadzącej, Marty Papierowskiej.

Pałac w Rekowie Górnym

Pałac w Rekowie Górnym (obecnie Hotel Kaszuby - Wieniawa Spa & Welness) oferuje obecnie szereg usług, tj. hotel, restaurację, basen, spa, welness czy korty tenisowe oraz rozległy park. W ramach festiwalu w parku pałacowym odbył się koncert Agnieszki Skawińskiej pt. "Młoda Pani Starszych Panów" piosneki z repertuaru Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

Pałac w Rzucewie

Pałac w Rzucewie (obecnie Hotel i restauracja "Zamek Jan III Sobieski") to wyjątkowe miejsce na Szlaku Dworów i Pałaców Północnych Kaszub. Nie będę ukrywała mojej miłości do niego :) Uwielbiam tu wracać. To jedyny obiekt rezydencjalny na Kaszubach, który ma bezpośredni dostęp do morza! Zachwycająca kuchnia, stajnia, park. Wszystko tu się po prostu zgadza, a właściciele z wielką troską i sercem dbają o swój zabytek. W ramach festiwalu w parku pałacowym odbyła się joga i mindfullness oraz liczne zabawy i animacje dla dzieci. Zorganizowano również warsztaty muzyczne i odbył się koncert Mariusza Królikowskiego. Właściciele oprowadzali po pałacu i pokazywali miejsca na co dzień niedostępne.

Dwór w Żarnowcu

Dwór w Żarnowcu był niegdyś częścią zabudowań klasztoru zakonnego stanowiąc jego folwark. Obecnie jest to oddzielny majątek i wraz z zabudowaniami gospodarczymi, w których spółka Hodowla Zwierząt Zarodowych Prusiewo Sp. z o.o. posiada swoje gospodarstwo rolne. Obiekt pełni funkcje pensjonatu. To jedyne miejsce, do którego nie udało mi się dotrzeć w ramach festiwalu. Zabrakło czasu. W ramach festiwalu można było zwiedzić dwór z przewodnikiem oraz obejrzeć skarbiec w klasztorze w Żarnowcu.

Informacje o festiwalu:
Właścicielka portalu DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach "Zboże rosło jak las. Pamięć o Pegeerach" autorstwa Bartosza Panka to książka, która wnika głęboko w tkankę polskiej historii i społeczeństwa, przywracając ...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
(Nie) najgorsze wakacje w radońskim dworze Portal Dwory i Pałace Polski objął patronat nad publikacją Iwony Pastuszka-Vedral (Nie) najgorsze wakacje w radońskim dworze! Sprawdź moją recenzję tej w...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Mikroprzewodniki na mikrowyprawy - nowa seria ebooków Mikroprzewodniki na mikrowyprawy to seria ebooków, która powstała z inicjatywy czworga pasjonatów, dzięki której możesz lepiej poznać wojewódz...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.