Twój koszyk jest pusty

Odkrywanie tajemnic dworów i pałaców powiatu słupskiego. Fotorelacja

Powiat słupski to region obfity w wiele pięknych majątków, które należały niegdyś do znanych pomorskich rodów szlacheckich. Wraz z InstaKaszubką oraz Michałem Piotrowskim i Marcinem Tymińskim z Tajemnic Pomorza odkrywałam tajemnice słupskich dworów i pałaców. Poniżej relacja z naszej wyprawy.


Pałac Grapice

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od pałacu w Grapicach, w którym ugościli nas jego obecni właściciele. 

Grapice były niegdyś lennem rodu von Rexin. W 1700 roku majątek zakupił Gneomar Reinhold von Hoym i przekazał go swojej córce. Póżniej Grapice poprzez małżeństwo przeszło na własność rodu von Zitzewitz, a w 1772 roku zostały sprzedane kapitanowi Kasprowi Friedrichowi von Massow. Od 1818 roku przez dwadzieścia dziewięć lat były w rękach rodu von Puttkamer, a następnie zostały sprzedane Karlowi Wilhelmowi Sigismundowi Walleniusowi Walleniusowie utrzymali majątek do końca 1945 roku.

Obecni właściciele pragną prywrócić pałacowi jego dawną świetność. Trzymamy mocno za nich kciuki!

Pałac Górzyno

Górzyno wzmiankowane było już w 1476 roku. Był to majątek rodu von Stojentin. W XVII w. poprzez małżeństo Górzyno przeszło na rodzinę Wobeser. Kolejnymi posiadaczami dóbr Górzyno był znany zamożny ród von Below. Utrzymali majątek do 1945 r. Po zakończeniu II wojny światowej zarząd nad pałacem przejęła Centrala Nasiennicza w Górzynie. 

Obecne losy pałacu są dość skomplikowane. Jest on w rękach prywatnych i na dzień dzisiejszy nie wiadomo jaka czeka go przyszłość.

Dwór Szczypkowice

Wieś Szczypkowice wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1469 r. Początkowo był to majątek rodu von Stojentin. Poprzez małżeństwo Barbary Sophie von Stojentin (1655-1719) z Casparem Otto von Podewils (1653-1719) w 1686 r. Szczypkowice przechodzą do jego rodziny. W 1804 roku majątkiem zarządzał Friedrich von Blankensee. Z jego synem - Bernhardem, wiążę się budowę dworu.

Pałac po 1945 r. należał do PGR Szczypkowice. Obecnie jest zamieszkany przez bedomnego. Napiszę krótko obraz nędzy i rozpaczy.

Pałac Główczyce

Pierwsza wzmianka o Główczycach pochodzi z 1252 r. Po 1475 roku jako właściciel wymieniany jest Nicolaus von Puttkamer z linii nożyńskiej. Odtąd aż do końca 1945 roku majątkiem zarządzała rodzina Puttkamerów. Ostatnim dziedzicem był Gerhard von Puttkamer (1859-1946).

W marcu 2020 r. w pałacu miał miejsce pożar. Obiekt był pusty, nie był zamieszkany od wielu lat. Obecnie obiekt jest ogrodzony i monitorowany. Nie ma do niego wstępu.

Pałac Cecenowo

Cecenowo wzmiankowane było już w 1229 roku. W 1232 r. otrzymał je jako nadanie księcia gdańskiego Świętopełka klasztoru norbertanek w Żukowie. Inne źródła podają, że pierwsza wzmianka o Cecenowie pochodzi z 1249 roku i to wtedy książę Świętopełek nadał osadę klasztorowi norbertanek w Żukowie.

W 1510 wieś została odkupiona od klasztoru przez Ewalda von Massow. W 1777 roku majątek został odsprzedany Moritzowi von Weiher (Weyer, Wejherom) z Janowic za 22 tys. talarów (inne źródła: 30 tys. talarów). Ci z kolei w 1795 roku sprzedali dobra za 40 tys. talarów Casprowi Wilhelmowi von Zitzewitz (1769-1829). Inne źródła podają, iż Cecenowo pod koniec XVIII w. przeszło w ręce Caspra Wilhelma von Zitzewitz, ponieważ wniosła je jako wiano poślubiona przez Caspra Dorota, córka Christiana Benjamina Heringa ze Słupska - Dorothea Charlotte Hering.

Pałac / dwór (w rejestrze jako dwór, w programie opieki nad zabytkami jako pałac) znajdujący się w tej miejscowości został zbudowany w latach 1812-1814 przez Caspra Wilhelma von Zitzewitz. Obiekt rozbudowano w latach 1864-1889, wtedy przyjął on formę założeń pałacowych. Budowla składa się z trzech wyraźnie od siebie oddzielonych części, z wieżą pośrodku.

Pałac jest w rękach prywatnych. Parę lat temu został wyremontowany dach pierwszego budynku - dworu. Dalsze plany właścicieli nie są znane.

Pałac Zdrzewno

W latach 90. mieściła się tutaj siedziba PGR-u. Wtedy też pałac przeszedł gruntowny remont. Następnie sprzedano go prywaciarzowi. Dalsze losy obiektu były podobne jak tego w Karżniczce. Pałac był rozgrabiany przez coraz to nowych właścicieli oraz dewastowany przez wandali, ponieważ nie był zabezpieczony. Obecnie pałac ma nowych właścicieli i czeka na gruntowny remont. Jest zabezpieczony przed dalszą dewastacją.

Zdjęć z wyprawy nie ma, ale możecie je obejrzeć w opisie poniżej. 

Pałac Charbrowo

Pierwsza wzmianka o majątku Charbrowo pochodzi z 1286 roku. W roku 1564 biskup Mikołaj Wolski z Kujaw sprzedał majątek Ernstowi von Wejher (wraz z Łebieńcem i Osiekami). Między 1601 a 1660 r. Charbrowo należało do rodu von Krakow. Dwaj bracia z rodu von Krakow oddali majątek pod zarząd swojemu szwagrowi Lorenzowi Christophowi von Somnitz. Nieprzerwanie aż do 1945 roku Charbrowo należało do rodu Somnitz. 

Pałac od kilku miesięcy ma nowych właścicieli, którzy pragną przywrócić mu dawną świetność. Już nie mogę doczekać się efektów ich pracy. Trzymam mocno kciuki!

Redaktorka DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach "Zboże rosło jak las. Pamięć o Pegeerach" autorstwa Bartosza Panka to książka, która wnika głęboko w tkankę polskiej historii i społeczeństwa, przywracając ...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
(Nie) najgorsze wakacje w radońskim dworze Portal Dwory i Pałace Polski objął patronat nad publikacją Iwony Pastuszka-Vedral (Nie) najgorsze wakacje w radońskim dworze! Sprawdź moją recenzję tej w...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Mikroprzewodniki na mikrowyprawy - nowa seria ebooków Mikroprzewodniki na mikrowyprawy to seria ebooków, która powstała z inicjatywy czworga pasjonatów, dzięki której możesz lepiej poznać wojewódz...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.