Twój koszyk jest pusty

Odkryj urokliwe miejsce na Pomorzu:
Willa "Pałac Poraj"

Ziemia lęborska skrywa wiele majątków ziemskich. Willa "Pałac Poraj" wyróżnia się na ich tle. Powstała w niej Stacja doświadczalna dla rekultywacji torfowisk, a jej pierwszym kierownikiem był baron Ulrich Conrad von Wangenheim. Dowiedz się więcej o tym, co obecnie oferuje willa "Pałac Poraj".


Trochę historii

W 1897 r. przy Izbie Rolnictwa Prowincji Pomorze powołano specjalną Komisję Torfowisk, której głównym zadaniem było uprawianie rozległego torfowiska Łeba. To właśnie tej komisji przypisuje się to, iż zamiast torfowiska na tych terenach są bujne pola i zielone łąki. Komisja Torfowiskowa, od samego początku widziała swoje najważniejsze zadanie w opracowywaniu i badaniu wszystkich zagadnień dotyczących upraw torfowiska zarówno na terenach wysokich jak i nizinnych, w szczególnych warunkach klimatycznych na Pomorzu. Aby wyjaśnić liczne i często trudne do odpowiedzenia pytania konieczne było utworzenie specjalnej stacji doświadczalnej. Środki na budowę Instytutu przedstawił ówczesny minitser rolnictwa Prus w latach 1894-1901 - Ernst von Hammerstein-Loxten (1827-1914). Stąd też wzięła się jego nazwa – Neu-Hammerstein.

Elegancki hotel z domowym klimatem

Willa "Pałac Poraj" to niezwykle urokliwe miejsce. Z jednej strony ekskluzywny hotel z kuchnią godną gwiazdki Michellin, z drugiej iście swojska, domowa atmosfera, jak u kochanej babci na wsi. Każdy możne w niej odnaleźć coś dla siebie. Tu odpoczniesz od miejskiego zgiełku, zjesz pyszny obiad, pospacerujesz po urokliwym parku z trzema stawami, obejrzysz galerię rzeźb, spędzisz czas z rodziną, znajomymi, dziećmi. Sprawdż co dokładnie oferuje willa "Pałac Poraj".

Galeria rzeźb

Przypałacowa galeria rzeźb w Poraju powstała w 2007 roku z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Lęborska. Galerię tworzą rzeźby podarowane przez artystów oraz powstałe podczas plenerów. Aktualnie w galerii znajduje się 28 rzeźb. 

Wyśmienita kuchnia

Dania w willi "Pałac Poraj" przygotowywane są z największą starannością. Ośmielę się stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych restauracji na Pomorzu, a może i w Polsce! Wszak wychwalał ją sam Robert Makołowicz oraz Jakub Kuroń. Właściciele mogą się również poszczycić licznymi nagrodami z konkursów kulinarnych. Wyjątkowym i niezwykle zaskakującym daniem jest zupa orzechowa. Koniecznie musicie jej spróbować!

Pałacowe piwo

Niewiele osób o tym wie, ale w willi "Pałac Poraj" można kupić piwo, które powstaje w Starym Browarze Kościerzyna. Jest to lokalne, rzemieślnicze piwo typu pils. Zostało uwarzone według autorskiej receptury regionalnego piwowara. Piwo "Pałac Poraj" można odkrywać w ramach piwnego szlaku bałtyckiego dziedzictwa. 

Dane kontaktowe willi "Pałac Poraj"

Poraj 5
84-352 Wicko

tel. +48 59 861 17 71
tel. +48 503 145 046

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redaktorka DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

Andrzejki 2023: przegląd wydarzeń w dworach i pałacach

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Andrzejki 2023: przegląd wydarzeń w dworach i pałacach Sprawdź które historyczne obiekty zabytkowe oferują specjalne wydarzenia na Andrzejki! Zamek Czocha Na Zamku Czocha 25 listopada 2023 r. od...

Dwór, pejzaż okaleczony, czyli esej o dworach Joanny Sypuły-Gliwy

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Dwór, pejzaż okaleczony, czyli esej o dworach Joanny Sypuły-Gliwy Panią Joannę Sypułę-Gliwę poznałam na I Międzynarodowej Konferencji "Ziemiaństwo - polska tożsamość, dwór - polska tradycja". Była ...

Podsumowanie I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja"

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Podsumowanie I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja" I Międzynarodowa Konferencja "Ziemiaństwo - polska tożsamość, dwór - polska tradycja" już za nam...

I Międzynarodowa Konferencja, „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” Już 23 i 24 września w pałacu w Czerniejewie w Wielkopolsce odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Z...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.