Twój koszyk jest pusty

Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej

Tym wpisem rozpoczynamy nową serię: książkowe "polecajki" DIPP. Dziś opowiemy nieco o publikacji "Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej".


Opis książki "Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej"

"Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej" autorstwa Marzanny Raińskiej to pięknie wydany album opisujący wiele obiektów rezydencjalnych Małopolski, opatrzony w piękne archiwalne fotografie. Publikacja jest podzielona na kilka części, które przedstawiają dwory według ich funkcji: pozostały po nich tylko fotografie, zrujnowane i opuszczone, zachowały dawny urok i charakter, otrzymały szansę na nowe życie oraz zmieniły swoje oblicze. Taki format książki pozwala czytelnikowi na dokładne prześledzenie losów opisywanych obiektów rezydencjalnych z podziałem na stan ich zachowania.

Opis od wydawcy:

Pamiątki nasze - dwory i dworki szlacheckie - świadkowie dawnej świetności, z dniem każdym niezauważalnie znikają z naszego krajobrazu kulturowego. Świat dworów - ostoja polskości, ładu i porządku, kolebka tradycji pokoleniowej i narodowej - rozpoczął wędrówkę w przeszłość. Niewielki budynek o bielonych ścianach, który przez wieki opierał się zawieruchom dziejowym w tym kraju od zarania niespokojnym i trwał niezmiennie, teraz staje się symbolem tego, co już nieodwracalnie zostało utracone. Początek tej drogi wyznaczyła druga połowa XIX wieku, kiedy w wyniku represji popowstaniowych władze zaborcze skonfiskowały około tysiąca dworów. Znacznie większe straty przyniosło zakończenie pierwszej wojny światowej, gdy ogromna część polskich siedzib ziemiańskich znalazła się w granicach Rosji Sowieckiej. Druga wojna światowa, która zniosła z powierzchni tysiące domów w polskich miastach, miasteczkach i wsiach, nie była ostateczną zagładą polskiego dworu. Wyznaczył ją dopiero dekret o reformie rolnej z 1944 r. Majątki ziemskie skonfiskowano a ich właścicielom zakazano zamieszkania w pobliżu ich rodowych siedzib. Większość z opuszczonych dworów wkrótce zamieniła się w ruinę zatopioną w resztkach zdziczałego parku. To unicestwienie miało głównie na celu wymazanie ze świadomości społecznej wszystkiego, co wiązało się z dawnym światem ziemiańskim, jego kulturą i tradycją.

Co użekło mnie w książce "Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej"?

Pomimo tego, iż album „Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej” nie jest nowością wydawniczą (rok wydania: 2017), to jego zawartość należy określić jako ponadczasowa. Wiele dworów polskich ukazanych w albumie przeszło już do historii, jednak dzięki niej pozostaną w pamięci. Ta książka jak żadna inna wpisuje się w filozofię portalu Dwory i Pałacu Polski. Filozofia ta mówi o tym, aby opisywać, pokazywać, mówić głośno o wszystkich obiektach rezydencjalnych, nie tylko tych najpiękniejszych perełkach polskich zabytków, ale również dworów już opuszczonych, zaniedbanych lub nieistniejących. To dzięki takim publikacjom jesteśmy w stanie skatalogować i uchronić od zapomnienia wiele dworów polskich.

Czy warto kupić album "Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej"?

Album wydany w twardej oprawie, bogato ilustrowany to nie lada gratka dla każdego pasjonaty tematyki dworskiej. Redaktorzy portalu Dwory i Pałace Polski polecają publikację "Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej". Może to dobra okazja na zaopatrzenie się w prezent na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia?


Ostatnie artykuły

Z Wejherowa do Choczewa - czyli historia Marie-Else von Diezelsky z domu hrabiny Keyserlingk

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła ...

Odkryj luksusowy hotel na Kaszubach - pałac w Godętowie

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Odkryj pałac w Godętowie Pałac w Godętowie (obecnie Pałac Godętowo Hotel Restauracja & Events) był siedzibą wielu znamienitych rodów pomorskich. Został kompletnie zrujnowany w latach 90-tych X...

Co dalej z dworem Obajtka w Borkówku?

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Jaka przyszłość czeka dwór w Borkówku? Pierwszy dwór w Borkówku został wybudowany w 1733 roku przez ówczesnego właściciela hrabiego Sigismunda von Roedern (1719-1789), który był marszałkiem dworu ...

Zabytkowy dwór w Wilczyskach wystawiony na sprzedaż

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zabytkowy dwór w Wilczyskach został wystawiony na sprzedaż Dwór w Wilczyskach jest położony jedynie godzinę drogi od Warszawy czy Lublina. To świetna lokalizacja z ogromnym potenciałem np. na stwo...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.