Podziel się:
  • Home
  • Blog
  • Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2023

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2023

Dnia 18 kwietnia obodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto został ystanowione w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS).


Na zdjęciu: Pałac (Dwór) w Wytownie

Charakter Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków jest wyjątkowym świętem dla obiektów historycznych. To dzień, w którym prezentowane są zabytki o wyjątkowym znaczeniu dla lokalnych społeczności, ale i dla całych narodów.

Jest to również święto dla wszystkich osób, które wkładają na co dzień wiele wysiłku, pasji, zaangażowania i niejednokrotnie duże nakłady finansowe w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi. Jest to więc święto dla konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów, pracujących na rzecz ochrony zabytków, a także wszystkich właścicieli, opiekunków i zarządców obiektów zabytkowych. Dodajmy do tej listy również nas, pasjonatów zabytków, którzy poszerzając wiedzę na temat obiektów rezydencjalnych w Internecie, chcą również przyczynić się do ich ochrony. 

Święto jest wyjątkową okazją do dyskusji na temat zarządzania dziedzictwem kulturowym oraz przybliżenia lokalnym społecznościom problemów jego ochrony. 

Zachęcamy do dyskusji na temat ochrony zabytków na naszych mediach społecznościowych.

Redaktorka DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

Konkurs "Nasz zabytek"

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Ponownie rusza konkurs "Nasz zabytek" Tym razem w konkursie mogą wziąć udział zabytki z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawskopomorskiego i lubuskiego. Konkurs "Nasz zaby...

I Międzynarodowa Konferencja, „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
I Międzynarodowa Konferencja, „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” Zostaliśmy patronem medialnym I Międzynarodowej Konferencji "Ziemiaństwo - polska tożsamość, dwór - polska tr...

Pałac w Charbrowie ma nowego właściciela

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Pałac w Charbrowie ma nowego właściciela Nowym właścicielem obiektu został mieszkający od blisko 50 lat w Charbrowie - Mirosław Ortman. Dobre wieści dla pałacu W styczniu tego roku (tj. 2023...

Wspomnienia Aleksandra zu Dohna - esesman z wyrzutami sumienia

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Wspomnienia Aleksandra zu Dohna - esesman z wyrzutami sumienia Wilhelm Hermann Alexander zu Dohna-Schlobitten był niemieckim księciem i junkrem. Najbardziej zasłynął z rozbudowy pałacu w Słobitach...