Twój koszyk jest pusty

Magiczny pałac w Ciekocinku

Pałac w Ciekocinku położony jest na Kaszubach nad polskim morzem. To prawdziwa perełka wśród historycznych obiektów zabytkowych w gminie Choczewo. Starannie wyremontowany przez obecnych właścicieli pełni dziś funkcje luksusowego hotelu butikowego. Wchodząc do wnętrz zabytku poczułam się jakbym odbyła podróż w czasie, przeniosła się do zupełnie innej epoki. Właściciele wyposażycli pałac w setki autentycznych mebli oraz dekoracji z epoki secesji. To magiczne miejsce na mapie Kaszub naprawdę warto odwiedzić!


Majątek Ciekocinko

Początki wsi Ciekocinko sięgają XIV wieku. Majątek był w posiadaniu znanych pomorskich rodów, m. in. von Krockow czy von Bülow. Najbardziej z majątkiem były jednak związane rodziny von Ewest i Koops. Rodzina Ewastów na miejscu dawnego dworu wybudowała nowy, okazały pałac. W 1934 r. majątek kupił dr Wilhelm Koops, weterynarz powiatu lęborskiego. Był on ostatnim przedwojennym właścicielem majątku w Ciekocinku. Nie będę się tutaj rozpisywać o historii majątku, ponieważ byłoby to powielenie tego, co znajduje się już na mojej stronie w bazie DIPP. Po szerszy opis zapraszam zatem - TUTAJ.

Odkrywanie tajemnic pałacu

Wraz z Iwoną Olkowską miałam przyjemność odwiedzenia tego magicznego miejsca w ramach współpracy barterowej z Pałac Ciekocinko Hotel Resort & Wellness. Iwona przygotowała piękną sesję zdjęciową i wspólnie odkrywałyśmy wnętrza pałacu jak i park pałacowy. Sama również wykonałam kilka zdjęć i teraz chciałabym Was zaprosić do obejrzenia mojej fotorelacji z naszej wycieczki. 

Biblioteka

Oprowadzanie po niezwykłych wnętrzach pałacu w Ciekocinku rozpocznę od biblioteki. To niezwykle klimatyczne miejsce, które mogłoby posłużyć jako scenografia do niejednego filmu. Biblioteka skrywa w sobie ponad 1000 woluminów z XVIII-XX wieku we wszystkich językach nowożytnej Europy. Uwielbiam takie miejsca. Jestem totalnym bibliofilem. Nawet pracowałam kiedyś w bibliotece więc to są totalnie moje klimaty. Widzę siebie siedzącą z ciepłą herbatą we wnętrzach biblioteki i zaczytującą się w tych wszystkich książkach!

Pokój z fortepianem

To pomieszczenie skrywa w sobie wiele mebli oraz dekoracji z epoki secesji. Tu naprawdę można się przenieść w czasie. Można usiąść, pograć w szachy, zrelaksować się i nacieszyć oko. Mnie najbardziej urzekł kominek. Spójrzcie jaki piękny!

Sala wejściowa z kominkiem

Pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy po wejściu do pałacu to recepcja hotelowa. Zaraz za nią znajduje się salonik z kominkiem z wysokim sufitem. Po prawej stronie są schody, które prowadzą do pokoi hotelowych. Samo pomieszczenie robi ogromne wrażenie i zaprasza do dalszego zwiedzania pałacu.

Park i budynek pałacu

W parku można spędzić cały dzień. Jest naprawdę bardzo rozległy i skrywa w sobie wiele ciekawych zakamarków. Nie sposób odkryć je wszystkie w kilka minut. Odnajdziecie tu wiele pomników przyrody, stary rodowy cmentarz rodu von Ewast (do którego niestety nie poszłam), pomnik poległych żołnierzy podczas I wojny światowej oraz piękny staw.

Staw

Staw położony jest w bardzo urokliwym miejscu. Aby do niego dotrzeć należy obejść pałac i udać się drogą, która jest oznaczona tabliczką. Wokół rozpościera się leśna część parku. To idealne miejsce dla osób lubujących się w długich spacerach wśród zieleni.

Ciekawostką jest fakt, że sam staw ma betonowe elementy do spuszczania wody w celu odmulenia. W okolicach, dokładnie po zachodniej stronie rzeki Chełst, znajdują się dobrze zachowane ślady młynówki z urządzeniami do spiętrzania i oddzielania wody z rzeki do młynówki, a z młynówki do stawu oraz młyna. Na terenie tym widoczna jest również śluza, która kierowała część wody z młynówki do stawu. Młynówka, która ciągnęła się równolegle do rzeki Chełst, miała mniejszy spadek niż koryto rzeki, co dawało na jej końcu różnicę poziomów pozwalającą na spiętrzenia się wody przy stronie stawu. Na końcu łąki po prawej stronie stawu istniał niegdyś młyn z XIX w. Był on modernizowany w 1942 r. Na jego dawne usytuowanie wskazują betonowe pozostałości oraz kolejna śluza, która oddziela ciek wiodący do młyna od kanału ulgi. Wcześniejszy młyn znajdował się przypuszczalnie przy brukowanej grobli, oddzielającej staw i łąkę przy młynie.

Stadnina koni w Ciekocinku

Stadnina Koni Ciekocinko jest integralną częścią kompleksu Pałac Ciekocinko Hotel Resort & Wellness. Na terenie stadniny organizowane są cyklicznie zawody w skokach przez przeszkody - Baltica Tour.

Jeszcze wiele do odkrycia

Pałac Ciekocinko Hotel Resort & Wellness ma wiele do zaoferowania. Cały kompleks jest naprawdę rozległy. Wnętrza pałacu są urządzone w taki sposób, że przekraczając jego progi od razu doświadczamy podróży w czasie o jakieś 100 lat. Pałac to prawdziwa perła wśród zabytkowych obiektów rezydencjalnych na Kaszubach.

Mam nadzieję, że razem z Iwoną będziemy miały jeszcze możliwość pokazania Wam innych miejsc w pałacu Ciekocinko. A na razie zapraszamy Was do odwiedzenia tego pięknego miejsca i podzielenia się z nami Waszymi wrażeniami! Odwiedźcie to piękne miejsce i oznaczcie nasz w swoich postach @dipp.info / @cestivon

Właścicielka portalu DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach "Zboże rosło jak las. Pamięć o Pegeerach" autorstwa Bartosza Panka to książka, która wnika głęboko w tkankę polskiej historii i społeczeństwa, przywracając ...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
(Nie) najgorsze wakacje w radońskim dworze Portal Dwory i Pałace Polski objął patronat nad publikacją Iwony Pastuszka-Vedral (Nie) najgorsze wakacje w radońskim dworze! Sprawdź moją recenzję tej w...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Mikroprzewodniki na mikrowyprawy - nowa seria ebooków Mikroprzewodniki na mikrowyprawy to seria ebooków, która powstała z inicjatywy czworga pasjonatów, dzięki której możesz lepiej poznać wojewódz...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.