Twój koszyk jest pusty

Luiza von Krockow cz. 2 - pochodzenie Luizy

Zachęcamy do zapoznania się z drugą opowieścią z serii o Luizie von Krockow. 


Louise von Krockow Morąg, Żory, Krokowa

Skąd pochodziła Luiza?

Tak to już było w historii, że "bardziej" liczyła się genealogia od strony ojca, dlatego w zapiskach rękopiśmiennych i gazetowych trudno mi znaleźć coś więcej o pochodzeniu Louise. Na pewno urodziła się w dzień św. Walentego w 1749 roku w małym miasteczku w Prusach Wschodnich, czyli w Morągu.

Jej ojciec Johann Bernard von Göppl pochodził z Belgii albo z Austrii, a jej matka, której imienia nie udało mi się ustalić, pochodziła z mieszczańskiej rodziny o bardzo prostym nazwisku Schultheiß 😊 sołtys) z Frankfurtu nad Menem. Nie byli więc Prusakami, tylko parą uciekającą przed gniewem rodziców - otóż państwo von Göppl byli katolikami i podobno wydziedziczyli syna, kiedy ten zapałał uczuciem do mieszczki i kalwinki. Zgody na małżeństwo nie było, oboje więc uciekli do tolerancyjnych wyznaniowo Prus.

Z Morąga przenieśli się do Żor na Górnym Śląsku, gdzie Johann Bernard służył jako chorąży w regimencie huzarów. Wiem to, bo w marcu zeszłego roku w Białymstoku spotkałam świetnych muzealników z Muzeum Miejskiego w Żorach, którzy przysłali mi twarde dowody: zapiski z historii Żor, że w 1753 r. Johann Bernard był na imprezie towarzyskiej jako ojciec chrzestny pewnego malucha. A w 1765 r. znajdziemy informację, że "panna Ludovica von Göppl" (tak zakombinowali z imieniem) wraz "z komendantem garnizonu w Żorach Joachimem von Krockowem" byli rodzicami chrzestnymi, ale nie wiem, dla kogo. W tym samym roku Louise poślubiła Heinricha Joachima Reinholda von Krockowa. Ona miała szesnaście, on trzydzieści dwa lata.


dr Magdalena Izabella Sacha

Autorka artykułu:

dr Magdalena Izabella Sacha

Magdalena Izabella Sacha pochodzi z Olsztyna, a w Trójmieście i jego okolicach mieszka od czasów rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Gdańskim (1998: praca magisterska z filologii polskiej pod kierunkiem prof. Jerzego Sampa, 2000: praca licencjacka z filologii germańskiej pod kierunkiem Angeliki Fuks). W latach 1998-2000 pracowała jako wolontariuszka w Miejscu Pamięci Buchenwald (Weimar, Niemcy).

W latach 2001 – 2009 prowadziła Muzeum Regionalne we wsi Krokowa na Nordzie – filię Muzeum Prus Zachodnich w Münster. Od 2004 roku jest adiunktem w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego i wykłada podstawy wiedzy o kulturze, muzealnictwo oraz wiedzę o regionie. Jej sarkastyczne komentarze błędów studenckich na Facebooku cieszą się ogromną popularnością. Jest to forma nowoczesnej metody dydaktycznej, która z roku na rok skutecznie wpływa na podwyższenie poziomu prac pisemnych.


Ostatnie artykuły

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.