Twój koszyk jest pusty

Fundacja, która pragnie uratować
pałac w Targoszynie

Pałac w Targoszynie to niezwykle urokliwy obiekt położony w północnej części Wzgórz Strzegomskich. Jego losy są długie i zawiłe. Mocno ucierpiał po II wojnie światowej, kiedy Armia Czerwona wkroczyła do wsi i go splądrowała oraz doprowadziła do dewastacji. Sytuacja pałacu nie zmieniła się znacznie również w późniejszych latach. Nadzieję na przywrócenie pałacowi dawnego blasku daje Fundacja Marysieńka, która od 2020 r. opiekuje się zabytkiem.


Fundacja Marysieńka

Założyciele Fundacji to małżeństwo, które uważa, że pałac w Targoszynie zasługuje na coś więcej niż samą rewitalizację. „[…] to miejsce, które powinno być zwrócone społeczeństwu, które musi tętnić życiem i być lokalnym ośrodkiem kulturalnym. Zasługuje na to pod każdym względem.”

Fundacja Marysieńka ma na celu ratowanie dolnośląskich zabytków. Pałac w Targoszynie to pierwszy zabytek jaki zostanie przez nich wyremontowany. Założyciele fundacji chcą tu stworzyć ośrodek społeczno-kulturalny.

Skąd pomysł na nazwę fundacji?

Nowi właściciele pałacu w Targoszynie nie chcieli w nazwie fundacji powielać nazwy wsi i szukali własnych rozwiązań. Gdy dowiedzieli się o lokalnej legendzie o Marysieńce poczuli, że jest to właściwa nazwa dla fundacji. Marysieńka była młodą, dwudziestoletnią Polką, która była ponoć mocno związana z pałacem. Jej losy po opuszczeniu pałacu owiane są tajemnicą, ale stały się dla założycieli fundacji inspiracją.

Również założycielka fundacji ma na imię Maria, a Marysieńka to jego zdrobnienie. To był drugi argument, który przemówił za nową nazwą dla fundacji.

Właściciele pałacu odtworzyli portret Marysieńki z pomocą lokalnej artystki. Niebieskooka i czarnowłosa piękność z wyglądu ma również nawiązywać do założycielki fundacji. Dzięki temu portretowi właściciele zyskali dla fundacji piękne logo, a historię Marysieńki opisują na swoim blogu.

Jaką funkcję będzie pełnił pałac?

Właściciele pałacu chcą nie tylko przywrócić mu dawną świetność ale również odnowić jego kulturotwórczą funkcję. Obecnie z uwagi na zły stan techniczny dachu i stropu zabytek wykorzystywany jest w ograniczonym zakresie.

W pałacu okresowo można podziwiać wystawy w ramach flagowego programu Fundacji Marysieńka – Instytutu Dzieł Utraconych. W przyszłości założyciele fundacji chcą stworzyć stałą ekspozycję dzieł utraconych podczas II wojny światowej.

Właściciele dążą również do utworzenia w pałacu ośrodka leczenia sztuką (arteterapia) „Hipokrates”. Pomoc potrzebującym, w szczególności dzieciom, jest bliski sercom właścicieli pałacu. „Wierzymy, że terapia poprzez sztukę w takim miejscu, wśród odtworzonych dzieł utraconych, w otoczeniu pięknego parku przyniesie wspaniałe rezultaty i pomoże wyjść z różnego rodzaju problemów zdrowotnych i kryzysów wielu osobom, nie tylko dzieciom.”

Do czasu aż pałac nie przejdzie gruntownego remontu, swoją społeczną funkcję będzie pełnił na zewnątrz, w rozległym parku.

„W okresie letnim będą się tutaj odbywać pikniki rodzinne plenery malarskie oraz liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Naszym zamierzeniem jest uczynienie z pałacu serca społeczności lokalnej i regionalnej, gdzie działalność kulturalna (Instytut Dzieł Utraconych, imprezy i pikniki artystyczne, edukacja kulturalna, propagowanie patriotyzmu i historii Polski i tych okolic, a dla młodszego odbiorcy również historia Czerwonego Barona oraz legenda o Marysieńce), stanie się podstawą rozwoju społeczności lokalnej, która na powrót odzyska ten szczególny zabytek”.

Właścicielka portalu DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach "Zboże rosło jak las. Pamięć o Pegeerach" autorstwa Bartosza Panka to książka, która wnika głęboko w tkankę polskiej historii i społeczeństwa, przywracając ...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
(Nie) najgorsze wakacje w radońskim dworze Portal Dwory i Pałace Polski objął patronat nad publikacją Iwony Pastuszka-Vedral (Nie) najgorsze wakacje w radońskim dworze! Sprawdź moją recenzję tej w...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Mikroprzewodniki na mikrowyprawy - nowa seria ebooków Mikroprzewodniki na mikrowyprawy to seria ebooków, która powstała z inicjatywy czworga pasjonatów, dzięki której możesz lepiej poznać wojewódz...
| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.