Twój koszyk jest pusty

Chcą uratować zabytkową willę "Pałac Moritza Piescha" w Tomaszowie Mazowieckim

Grupa społeczników i pasjonatów historii Tomaszowa Mazowieckiego przy wsparciu Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody walczą o swój lokalny zabytek! "Zabytek sam się nie obroni".


Apel - uratujcie nasz zabytek!

"Zabytek sam się nie obroni" krzyczą społecznicy i pasjonaci historii Tomaszowa Mazowieckiego, którzy walczą o przyszłość zabytkowej willi "pałacu Moritza Piescha".

Niespełna dwa lata temu udało się powstrzymać właściciela obiektu, który próbował go zrównać z ziemią. Sytuacja willi nie zmieniła się jednak znacząco. Obecny właściciel to łódzki deweloper - firma Maxbud Prestige. Administratorzy fanpage Pałac Moritza Piescha nagłaśniają w Internecie obecną sytuację ich lokalnego zabytku. Właściciel zdewastował pięknie zdobione wnętrza obiektu, który ma 120 lat. 

Wnętrza wilii zostały "utacone bezpowrotnie", jednak wciąż można uratować sam budynek. 

Niestety, to co zostało, jest zagrożone ze względu na ciągły brak odpowiedniego zabezpieczenia pałacu przed opadami atmosferycznymi. Właściciel nie słucha nakazów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi i nic nie robi sobie z ich ilości. Do dzisiaj zastanawiamy się, czy moglibyśmy podziwiać pałacyk, gdyby nie nasza pilna interwencja i powiadomienie konserwatora zabytków o nielegalnych pracach prowadzonych przy zabytku. Na szczęście interwencja została podjęta niezwłocznie i tym samym uniemożliwiliśmy chwilowo właścicielowi realizację jego planu w pełni. Po przerwaniu nielegalnych prac przy zabytku wiedzieliśmy, że to dopiero początek długiej drogi zmierzającej do uratowania naszej perełki. Trwa to już 2 lata, ale oczywiście warto, ponieważ codziennie walory architektoniczne pałacu wynagradzają nam wysiłek. Wiemy, że będzie to możliwe jedynie dzięki wielkiej mobilizacji mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i jego okolic, a także osób z innych zakątków świata.

Jak możesz pomóc?

  • Dokonując wpłaty bezpośrednio na rachunek bankowy: 92175000120000000025098749. Tytuł wpłaty: pałac Piescha

  • Przekazując 1.5% podatku na pałac Piescha: KRS 0000195764 cel szczegółowy "204"

  • Udostępniając informacje o pałacu w Internecie

  • Promując #ratujemypalacpiescha w swoich mediach społecznościowych

Na co przeznaczone są zbierane środki?

W maju 2023 roku administratorzy fanpage Pałac Moritza Piescha podjęli współpracę z Fundacją Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody.

Współpraca z profesjonalnym i doświadczonym zespołem sprawia, że nie pozwalamy na żadne niedopatrzenia ze strony urzędów. Nie pozwalamy również na uciszenie sprawy i zamknięcie postępowań w dziwnych okolicznościach. Nie dajemy na to pozwolenia i jasno dajemy do zrozumienia właścicielowi, że nie odpuścimy i uratujemy pałacyk, co paradoksalnie powinno leżeć w jego interesach. Jedyne, co mogę dodać, to że bloków w Tomaszowie raczej każdemu już wystarczy. Dzięki współpracy pałac zyskał prawnika koordynującego działania. Ratowanie zabytku to niekończące się pisanie pism do rozmaitych urzędów, co generuje niemałe koszty. Współpraca to również spotkania. Mamy już za sobą spotkanie w Tomaszowie z prezesem fundacji. Planujemy następne. Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody ma swoją siedzibę w Poznaniu, co oczywiście generuje kolejne koszty. W sprawach naszego zabytku planujemy wizytę przedstawiciela fundacji w Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.

Wiemy, że jest wiele osób, którym los pałacu Piescha nie jest obojętny, dlatego to idealny moment, w którym możesz dołożyć swoją cegiełkę w ratowaniu go. Każda taka mała cegiełka przybliża nas do uratowania i przywrócenia dawnej świetności i pamięci tego miejsca.

Właścicielka portalu Dwory i Pałace Polski

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce.

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje" dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce.


Ostatnie artykuły

Z Wejherowa do Choczewa - czyli historia Marie-Else von Diezelsky z domu hrabiny Keyserlingk

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła ...

Odkryj luksusowy hotel na Kaszubach - pałac w Godętowie

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Odkryj pałac w Godętowie Pałac w Godętowie (obecnie Pałac Godętowo Hotel Restauracja & Events) był siedzibą wielu znamienitych rodów pomorskich. Został kompletnie zrujnowany w latach 90-tych X...

Co dalej z dworem Obajtka w Borkówku?

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Jaka przyszłość czeka dwór w Borkówku? Pierwszy dwór w Borkówku został wybudowany w 1733 roku przez ówczesnego właściciela hrabiego Sigismunda von Roedern (1719-1789), który był marszałkiem dworu ...

Zabytkowy dwór w Wilczyskach wystawiony na sprzedaż

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zabytkowy dwór w Wilczyskach został wystawiony na sprzedaż Dwór w Wilczyskach jest położony jedynie godzinę drogi od Warszawy czy Lublina. To świetna lokalizacja z ogromnym potenciałem np. na stwo...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.