Twój koszyk jest pusty

Pałac w Charbrowie ma nowego właściciela

Nowym właścicielem obiektu został mieszkający od blisko 50 lat w Charbrowie - Mirosław Ortman.


Dobre wieści dla pałacu

W styczniu tego roku (tj. 2023) Mirosław Ortman został nowym właścicielem pałacu w Charbrowie. Pan Mirosław od blisko 50 lat mieszka w Charbrowie, a na co dzień prowadzi firmę PHU "Eden". 

Boczne skrzydła pałacu nadal są zamieszkane przez osoby, które były związane z miejscowym PGR-em. Pan Mirosław kupił centralną część pałacu, stary spichlerz ze stajnią i założenie parkowe (4,5 ha). Jak opisuje lebork24.info już kilka razy próbował kupić pałac, ale dopiero teraz mu się to udało. Pałac nabył od syndyka masy upadłościowej. Pan Ortman jako mieszkaniec Charbrowa nie mógł patrzeć na podupadający majątek. Zakup pałacu był jego 20-letnim marzeniem. 

Przed nowym właścicielem czeka dużo pracy. Poczynając od oceny stanu obiektu i pozyskania środków po sporządzenie stosownej dokumentacji. Pan Ortman chce w pierwszej kolejności oczyścić dawbe obejście paławowe i park. Planuje przywrócić dawny układ parkowych ścieżek i odtworzyć dawny staw z pływającymi po nim łabędziami. W dawnym spichlerzy chciałby urządzić "Muzeum Charbrowa" oraz pensjonat z pokojami na wynajem. W pobliskiej kaplicy grobowej chciałby też utowrzyć muzeum byłych właścicieli majątków - rodu von Somnitz. W centralnej części pałacu miałby powstać hotel oraz restauracja. Nowy właściciel daje sobie na to przedsięwzięcie 5 lat.

Historia pałacu w Charbrowie

Najstarsze części pałacu w Charbrowie pochodzą z czasów, w których żył Lorenz Somnitz. Budynek ten już przed wojną znajdował się pod opieką służby ochrony zabytków. W obiekcie tym było 37 pokoi oraz dwie kuchnie. Pomieszczenia pałacowe zostały urządzone przepięknymi, starymi meblami stylowymi. Na ścianach wisiały bogate galerie obrazów oraz zegary. Na regałach natomiast znaleźć można było pokaźny księgozbiór. Cenna porcelana była upominkiem od pruskiego króla Fryderyka II. Wszystkie to przedmioty to jednak niewielka część dzieł sztuki należących do rodu von Somnitz.

Polecane książki z regionu

Redaktorka DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.