Twój koszyk jest pusty

2020: Zagłada pomorskich pałaców. Fala pożarów w powiecie słupskim

Rok 2020 był okresem ciężkim dla wielu ludzi, jednak był to też czas zagłady pomorskich pałaców. W ubiegłym roku wybuchły pożary w trzech słupskich pałacach! Zobacz jak wyglądają te obiekty po pożarze.


2020 fala pożarów pałaców w powiecie słupskim

Pałac w Główczycach

Pożar pałacu w Główczycach miał miejsce w nocy z 23 na 24 marca 2020 roku. Z opinii biegłego wynika, że doszło do podpalenia. Ogień był podłożony w kilku miejscach. 

Pałac od wielu lat nie był użytkowany. Był zabezpieczony, ale dostępny z zewnątrz. W 2019 roku pałac w Główczyczas zyskał nowego właściciela. Miał w nim zostać przeprowadzony remont. 

Pałac w Kończewie

Pożar pałacu w Kończewie miał miejsce  24 marca 2020 roku. Pożar powstał w wieży widokowej i na szczęście nie rozprzestrzenił się na resztę obiektu. Przyczyna pożaru jest nieznana. Można jednak przypuszczać, że pożar pałacu w Kończewie był powiązany z tym mający miejsce w Główczycach. Oba pożary dzieliło zaledwie kilka godzin. Wydaje się więc, że nie mógł być to zwykły zbieg okoliczności, jednakże nie istnieją żadne przesłanki, aby to przypuszczenie potwierdzić.

Pałac od wielu lat nie był użytkowany. Nie był odpowiednio zabezpieczony, bez problemu można się było dostać do środka. 

Pałac w Wytownie (ob. dwór)

Pożar pałacu w Wytownie miał miejsce 14 października 2020 roku. Od ognia udało się uratować jedynie przybudówkę, reszta pałacu została niemalże doszczętnie zniszczona. 

Pałac w Wytownie od wielu lat był w rękach prywatnych. Stał opuszczony i zaniedbany, niszczał z roku na rok. Nie był zabezpieczony, każdy mógł wejść do środka. Obiekt jest obecnie wpisany do rejestru zabytków jako dwór.


Ostatnie artykuły

Z Wejherowa do Choczewa - czyli historia Marie-Else von Diezelsky z domu hrabiny Keyserlingk

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła ...

Odkryj luksusowy hotel na Kaszubach - pałac w Godętowie

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Odkryj pałac w Godętowie Pałac w Godętowie (obecnie Pałac Godętowo Hotel Restauracja & Events) był siedzibą wielu znamienitych rodów pomorskich. Został kompletnie zrujnowany w latach 90-tych X...

Co dalej z dworem Obajtka w Borkówku?

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Jaka przyszłość czeka dwór w Borkówku? Pierwszy dwór w Borkówku został wybudowany w 1733 roku przez ówczesnego właściciela hrabiego Sigismunda von Roedern (1719-1789), który był marszałkiem dworu ...

Zabytkowy dwór w Wilczyskach wystawiony na sprzedaż

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zabytkowy dwór w Wilczyskach został wystawiony na sprzedaż Dwór w Wilczyskach jest położony jedynie godzinę drogi od Warszawy czy Lublina. To świetna lokalizacja z ogromnym potenciałem np. na stwo...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.