♕DIPP: 2020: zagłada pomorskich pałaców I fala pożarów
Podziel się:
  • Home
  • Blog
  • 2020: zagłada pomorskich pałaców. Fala pożarów w powiecie słupskim.

2020: Zagłada pomorskich pałaców. Fala pożarów w powiecie słupskim

Rok 2020 był okresem ciężkim dla wielu ludzi, jednak był to też czas zagłady pomorskich pałaców. W ubiegłym roku wybuchły pożary w trzech słupskich pałacach! Zobacz jak wyglądają te obiekty po pożarze.


2020 fala pożarów pałaców w powiecie słupskim

Pałac w Główczycach

Pożar pałacu w Główczycach miał miejsce w nocy z 23 na 24 marca 2020 roku. Z opinii biegłego wynika, że doszło do podpalenia. Ogień był podłożony w kilku miejscach. 

Pałac od wielu lat nie był użytkowany. Był zabezpieczony, ale dostępny z zewnątrz. W 2019 roku pałac w Główczyczas zyskał nowego właściciela. Miał w nim zostać przeprowadzony remont. 

Pałac w Kończewie

Pożar pałacu w Kończewie miał miejsce  24 marca 2020 roku. Pożar powstał w wieży widokowej i na szczęście nie rozprzestrzenił się na resztę obiektu. Przyczyna pożaru jest nieznana. Można jednak przypuszczać, że pożar pałacu w Kończewie był powiązany z tym mający miejsce w Główczycach. Oba pożary dzieliło zaledwie kilka godzin. Wydaje się więc, że nie mógł być to zwykły zbieg okoliczności, jednakże nie istnieją żadne przesłanki, aby to przypuszczenie potwierdzić.

Pałac od wielu lat nie był użytkowany. Nie był odpowiednio zabezpieczony, bez problemu można się było dostać do środka. 

Pałac w Wytownie (ob. dwór)

Pożar pałacu w Wytownie miał miejsce 14 października 2020 roku. Od ognia udało się uratować jedynie przybudówkę, reszta pałacu została niemalże doszczętnie zniszczona. 

Pałac w Wytownie od wielu lat był w rękach prywatnych. Stał opuszczony i zaniedbany, niszczał z roku na rok. Nie był zabezpieczony, każdy mógł wejść do środka. Obiekt jest obecnie wpisany do rejestru zabytków jako dwór.


Ostatnie artykuły

Luiza von Krockow cz. 3 - po co książce okładki?

| dr Magdalena Izabella Sacha | Blog
Luiza von Krockow cz. 3 - po co książce okładki? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią opowieścią z serii o Luizie von Krockow.  Książka hrabiny Luizy Hrabina Louise v...

Luiza von Krockow cz. 2 - pochodzenie Luizy

| dr Magdalena Izabella Sacha | Blog
Luiza von Krockow cz. 2 - pochodzenie Luizy Zachęcamy do zapoznania się z drugą opowieścią z serii o Luizie von Krockow.  Skąd pochodziła Luiza? Tak to już było w hist...

Luiza von Krockow cz. 1 - urodziny Luizy

| dr Magdalena Izabella Sacha | Blog
Luiza von Krockow cz. 1 - Urodziny Luizy Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą opowieścią z serii o Luizie von Krockow.  Kilka słów o Luizie Dzisiaj kolejna rocznica urodzin niezwykłej kobiety -...

Poznaj Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza

| Patrycja Grygoruk | Blog
Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza Odkryj Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza.Efektywna promocja regionu w duchu integracji społecznej i edukacji historycznej, która dla naszej strony Dwory i Pałac...