Podziel się:

Pałac Bytowo

Historia pałacu w Bytowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Bytowie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Bytowo (niem. Butow)

Pierwsza wzmianka o Bytowie pochodzi z 1336 r. Wtedy margrabia brandenburski Ludwik Starszy zezwolił Guntersbergom wybudować w Bytowie zamek. W latach 1411-1414 w czasie wojny polsko-krzyżackiej miejscowość została zniszczona przez Pomorzan. W 1489 roku należała do Hansa von Guntersberga.

W 1598 r. Bytowo należało do rodu von Broków ze Złocieńca. W 1828 r. właścicielem był rotmistrz von Derenthal. Od 1841 r. majątek należał do von Eichholzów. Kolejno od 1846 r. do von Wilisenów, od 1847 kaznodziei zamkowego Stubernaucha ze Schwedt, od 1855 Hermana von Knesebeck. Na początku XX w. właścicielem Bytowa był generał kawalerii baron von Vietinghoff. Ostatnim właścicielem majątku, do 1945 r., był Georg Blume.

Pałac w Bytowie został wybudowany ok. 1870 r. dla rodziny Johnów. Przebudowany ok. 1900 r. Został zniszczony w 1945 r. Obecny właściciel odbudowuje pałac z ruin. Rezydencja stała opuszczona od 1975 r. „W momencie kupna przez obecnych właścicieli istniały już tylko mocno nadwątlone mury obwodowe pałacu z fragmentarycznie zachowanym wystrojem architektonicznym i zagruzowane wnętrze. W ciągu dwóch lat (2013–2015) odbudowano i otynkowano mury obwodowe, wykonano nowe stropy, przykryto korpus i wieżę dachem. Na elewacji frontowej wykonano konserwację istniejącego i odtworzenie zniszczonego detalu architektonicznego według uprzednio zinwentaryzowanych oryginałów z pozostałych elewacji”.

Źródła wiedzy
  • Józef Pilch, Stanisław Kowalski, Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachdoniego i ziemi lubuskiej, Warszawa 2012
  • Maciej Burdzy, Pałac Bytowo, dostęp online
  • Ewa Kulesza-Szerniewicz, Rezydencje powiatu stargadzkiego. Stan zachowania [w:]
    Zachodniopomorskie wieści konserwatorskie, R. VII / 2014-2017, Szczecin 2018.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

Polecane publikacje z naszej księgarni:

Więcej obiektów w gm. Dobrzany