Twój koszyk jest pusty

Pałac Benice

Historia pałacu w Benicach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Benicach. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Benice (Benz) pochodzi z 1365 r. Dotyczy ona ówczesnego dziedzica majątku Tideke Warnow. Kolejną informację odnajdujemy w 1375 r. Dotyczy ona braci Ditricha i Henninga Warnow. W 1466 r. w Benicach powstała siedziba Hansa von Flemminga z Buka. Od tego czasu, z niewielkimi przerwami, aż do wybuchu II wojny światowej, wieś pozostawała w rękach rodu von Flemming. Rodzina ta posiadała na największe majątki na Pomorzu. W 1517 r. w Benicach powstała nowa siedziba rodowa.

Pod koniec XVI w. w skład Benic wchodziły dwa majątki. Pierwszy z nich określany jako „A” należał do rodziny von Flemming ze Świerzna, zaś drugi „B” posiadali Flemmingowie z Mierzęcina. W 1628 r. utworzono trzeci majątek „C”. Zamieszkał w nim, a potem zmarł w 1659 r. Otto von Flemming z Mierzęcina. W tym czasie pozostałe dobra posiadają: Caspar von Flemming, wymieniony w spisie majątków z 1628 roku wraz z Hansem Heinrichem, Hasso Adame i, Ewaldem Joachimem i Kurtem von Flemming. W 1690 roku donatorem miejscowego kościółka był Ernst Friederich von Flemming oraz Frantz Iochim von Flemming.

Po śmierci Felixa Friedricha hrabiego von Flemming w 1740 roku dobra przejął jego syn, generał w służbie króla polskiego George Detlof hrabia von Flemming. Był podskarbim wielkim litewskim, wojewodą pomorskim, generałem artylerii litewskiej oraz generałem lejtnantem wojsk koronnych. Odznaczony Orderem Orła Białego, stronnik Czartoryskich. Córką jego była Izabela hrabianka Flemming-Czartoryska. Dobra odziedziczyli również brat ojca Felixa, Richard Heirnich hrabia von Flemming, jego żona Eleonora Margaretha, z domu von Eickstedt-Peterswald. Po śmierci Richarda i jego żony majątek w 1768 roku w całości przypadł Georgowi Detlofowi. Po jego śmierci, zgodnie z jego wolą, w 1778 roku dobra otrzymała wdowa Sabina Juliana von Schlabredorf, córka Felixa Friedricha hrabiego von Flemming. Po niej majątek odziedziczyła córka Charlotta Juliana baronówna von Schlabrendorf. W 1787 roku za sumę 30000 talarów majątek odkupił Franz Bernd Johann Sigismund hrabia von Flemming. Część majątku należała również do jego brata z Buka, Juliusa Friedricha Wilhelma hrabiego von Flemming. W 1805 roku całość dziedziczy syn Franza Bernda, Franz Wilhelm August Constantin hrabia von Flemming, wymieniony w spisie właścicieli w 1804 roku. W 1828 roku właścicielem dóbr benickich był Franz Wilhelm Carl hrabia von Flemming, wymieniony w spisie właścicieli w 1862 roku. W 1867 roku właścicielem majątku był syn Franza, Thamm Hasso hrabia von Flemming, po nim w 1896 r. dobra odziedziczył jego syn, Kurd hrabia von Flemming ze Śniatowa. W 1899 r. połączył on Benice, Giżkowo, Ganiec, Buk i Łęgno w klucz alodialny, z którym wiązał się tytuł hrabiego. Ostatnim prywatnym właścicielem majątku w 1939 r. był dr Hasso hrabia von Flemming.

Po zakończeniu II wojny światowej teren dawnego majątku został przejęty przez PGR.

Pałac powstał ok. 1867 r. jako siedziba rodu Flemmingów, po 1945 r. został zaadaptowany na cele oświatowe. Był remontowany w latach: 1965-66 oraz 1975-76.

Jest to budynek eklektyczny założony na planie czworoboku z aneksem od północy, piętrowy, nakryty dachem czterospadowym. Pałac posiada ryzalit (z herbem: wilk i kozioł) w fasadzie głównej, z przeszkloną i bogato zdobioną werandą oraz portykiem podtrzymującym balkon.

Po II wojnie światowej w pałacu znajdowała się szkoła rolnicza. Obecnie obiekt należy do Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim i jest użytkowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (Benice).

Skarbiec kamieński

Benice stały się niegdyś miejscem poszukiwania skarbów. Pod koniec wojny w pałacu von Flemmingów oraz w kościele złożono 3 skrzynie, które zawierały najcenniejsze zachowane skarby katedry kamieńskiej, m.in. relikwiarz św. Korduli, cenne szaty, krucyfiksy, naczynia liturgiczne, figury ołtarza itp. - których wartość historyczna była bezcenna. Większość wymienionych skarbów niestety zaginęła podczas ewakuacji mieszkańców i dziedziców Benic wiosną 1945 r. w okolicach Dobropole- Parłówka – Piaski – Wolin. Udało się ocalić jedną skrzynię, która pozostała w kościele. Nieliczne odnalezione zabytki znajdują się w Kamieniu Pomorskim i Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Źródła wiedzy
  • Józef Pilch, Stanisław Kowalski, Leksykon zabytków architektury Pomorza Zachdoniego i ziemi lubuskiej, Warszawa 2012.
  • Maciej Burdzy, Pałac Benice, dostęp online
  • Marek Łuczak, Ewakuacja skarbca kamieńskiego w 1945 roku. Próba analizy materiałów dotyczących poszukiwań utraconych zbiorów, dostęp online

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
Numer rejestru zabytków:
A-211
Data wpisu do rejestru:
23 marzec 2005

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Kamień Pomorski

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.