Twój koszyk jest pusty

Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

Pałac Dobrowo

Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

Pałac Dobrowo

Cezary Skowroński, 2020
Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

Pałac Dobrowo

Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

Pałac Dobrowo

Cezary Skowroński, 2020
Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

Pałac Dobrowo

Cezary Skowroński, 2020
Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

Pałac Dobrowo

Cezary Skowroński, 2020

Pałac Dobrowo

pałac Dobrowo 2020

Autor: Cezary Skowroński, 2020

Historia pałacu w Dobrowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Dobrowie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki pisane o wsi Dobrowo pochodzą z 1388 r. Inne źródła wskazują na rok 1485, kiedy pojawiają się w dokumentach księcia Bogusława X – Jurgen Kleist z Czanow i jego brat Peter z Dubberov.

Obecna nazwa używana jest dla dwóch historycznie odrębnych wsi i majątków, które nosiły niemieckie nazwy: Klein Dubberow i Gross Dubberow, sąsiadujących ze sobą. Gross Dubberow był prastarym lennem rodu von Kleist. Składał się z dwóch części A i B. Pierwsza część majątku w XVII w. była własnością rodu von Münchow. Do rodu von Kleist powróciła ona w 1706 r. Klein Dubberow również był majątkiem lennym rodu von Kleist. Właścicielem majątku w 1628 roku był Lorentz von Kleist (44 włóki ziemi, 1 młyn, 1 owczarnia, 1 pachołek).W 1756 roku 5 LH w Kl.Dubberow i 1½ LH w Gr.Dubberow należy do Friedricha Wilhelma von Kleista urodzonego 1715 roku, porucznika w regimencie Meyerincka w Berlinie. W 1804 roku właścicielem całego Klein Dubberow i Gr. Dubberow jest Otto Bogislaf urodzony w 1745 roku, major, landrat-starosta powiatu białogardzko-połczyńskiego, pozostający 24 lata w służbie 1 Batalionu Gwardii.

W 1810 r. obie części majątku stały się własnością jednego przedstawiciela rodu von Kleist i do zakończenia się II wojny światowej majątek był w posiadaniu rodziny. Jako jeden z właścicieli z tego rodu jest wymieniany w księgach z początku XX w. - Hermann Konrad von Kleist – Dubberow.

Po zakończeniu się II wojny światowej majątek został splądrowany przez Rosjan. Wyposażenie pałacu zdemontowano i wywieziono. Potem został przejęty przez polską administrację i włączono go w strukturę PGR jako jeden z zakładów rolnych. W pałacu mieściły się mieszkania pracowników rolnych oraz świetlica. W latach 60-tych XX w. w pałacu otworzono szkołę podstawową. Potem pałac został przekazany na rzecz Urzędu Gminy, która sprzedała obiekt osobie prywatnej w 2000 r. Na tamten czas właściciel mieszkał w pałacu. W 2012 r. właściciel pałacu zmarł. Sąd nie znalazł spadkobierców i przekazał obiekt gminie. Okazało się jednak, że obiekt obciążony był znacznymi długami. Ostatecznie obiekt wystawiono na sprzedaż na kwotę 250 tys. złotych. Obiekt nadal czeka na nowego właściciela.

Neogotycki pałac w Dobrowie pochodzi z XIX w. Został wzniesiony na XVI wiecznych fundamentach wcześniej spalonego obiektu, pochodzącego z XV w.

Źródła wiedzy
  • Andrzej Świrko, Szlakiem rodów pomorskich, dostęp online
  • Danuta Horoszko, Karta Biała, 2003, www.zabytek.pl

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
wystawiony na sprzedaż

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Tychowo

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.