Twój koszyk jest pusty

  • Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

    Pałac Dobrowo

  • Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

    Pałac Dobrowo

    Cezary Skowroński, 2020
  • Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

    Pałac Dobrowo

  • Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

    Pałac Dobrowo

    Cezary Skowroński, 2020
  • Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

    Pałac Dobrowo

    Cezary Skowroński, 2020
  • Pałac Dobrowo Pałac Dobrowo

    Pałac Dobrowo

    Cezary Skowroński, 2020

Pałac Dobrowo

  • pałac Dobrowo 2020

    Autor: Cezary Skowroński, 2020

Historia pałacu w Dobrowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Dobrowie. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki pisane o wsi Dobrowo pochodzą z 1388 r. Inne źródła wskazują na rok 1485, kiedy pojawiają się w dokumentach księcia Bogusława X – Jurgen Kleist z Czanow i jego brat Peter z Dubberov.

Obecna nazwa używana jest dla dwóch historycznie odrębnych wsi i majątków, które nosiły niemieckie nazwy: Klein Dubberow i Gross Dubberow, sąsiadujących ze sobą. Gross Dubberow był prastarym lennem rodu von Kleist. Składał się z dwóch części A i B. Pierwsza część majątku w XVII w. była własnością rodu von Münchow. Do rodu von Kleist powróciła ona w 1706 r. Klein Dubberow również był majątkiem lennym rodu von Kleist. Właścicielem majątku w 1628 roku był Lorentz von Kleist (44 włóki ziemi, 1 młyn, 1 owczarnia, 1 pachołek).W 1756 roku 5 LH w Kl.Dubberow i 1½ LH w Gr.Dubberow należy do Friedricha Wilhelma von Kleista urodzonego 1715 roku, porucznika w regimencie Meyerincka w Berlinie. W 1804 roku właścicielem całego Klein Dubberow i Gr. Dubberow jest Otto Bogislaf urodzony w 1745 roku, major, landrat-starosta powiatu białogardzko-połczyńskiego, pozostający 24 lata w służbie 1 Batalionu Gwardii.

W 1810 r. obie części majątku stały się własnością jednego przedstawiciela rodu von Kleist i do zakończenia się II wojny światowej majątek był w posiadaniu rodziny. Jako jeden z właścicieli z tego rodu jest wymieniany w księgach z początku XX w. - Hermann Konrad von Kleist – Dubberow.

Po zakończeniu się II wojny światowej majątek został splądrowany przez Rosjan. Wyposażenie pałacu zdemontowano i wywieziono. Potem został przejęty przez polską administrację i włączono go w strukturę PGR jako jeden z zakładów rolnych. W pałacu mieściły się mieszkania pracowników rolnych oraz świetlica. W latach 60-tych XX w. w pałacu otworzono szkołę podstawową. Potem pałac został przekazany na rzecz Urzędu Gminy, która sprzedała obiekt osobie prywatnej w 2000 r. Na tamten czas właściciel mieszkał w pałacu. W 2012 r. właściciel pałacu zmarł. Sąd nie znalazł spadkobierców i przekazał obiekt gminie. Okazało się jednak, że obiekt obciążony był znacznymi długami. Ostatecznie obiekt wystawiono na sprzedaż na kwotę 250 tys. złotych. Obiekt nadal czeka na nowego właściciela.

Neogotycki pałac w Dobrowie pochodzi z XIX w. Został wzniesiony na XVI wiecznych fundamentach wcześniej spalonego obiektu, pochodzącego z XV w.

Źródła wiedzy
  • Andrzej Świrko, Szlakiem rodów pomorskich, dostęp online
  • Danuta Horoszko, Karta Biała, 2003, www.zabytek.pl

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
wystawiony na sprzedaż

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Tychowo

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.