♕Dwory i Pałace Polski: pałac Maksymiliana Goldfedera Łódź
Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu Maksymiliana Goldfedera w Łodzi

Przeczytaj więcej informacji o pałacu Maksymiliana Goldfedera w Łodzi. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Maksymilian Goldfeder urodził się w 1847 r. Był z pochodzenia Żydem, który przybył do Łodzi z Warszawy w 1870 r. Na początku pracował w banku swojego starszego brata Adolfa Goldfedera. W 1873 r. ożenił się z córką łódzkiego fabrykanta Zygmunta Jarocińskiego i otworzył własny kantor bankowy.

 

W 1891 r. Goldfeder przystąpił do budowy pałacu przy ul. Piotrkowskiej 77. Autorem projektu był Hilary Majewski. Pałac jest budowlą jednopiętrową, w stylu renesansu włoskiego, z przylegającą do niego oficyną. Wieńczy go gzyms kordonowym z tralkową balustradą, na której kiedyś stały wazy i obeliskowe sterczyny. Na bocznej osi budynku umieszczono przejazdową bramę, w której znajduje się wejście do budynku. Fasadę pałacu zdobi rustykalne boniowanie na parterze, płaskie na piętrze. Pod gzymsem biegnie fryz, z niewielkimi kwadratowymi kinami, a płaszczyzny pomiędzy nimi wypełnia dekoracja z motywem girland, podtrzymywanych przez putta, czyli motyw dekoracyjny przedstawiający małego nagiego chłopca. Okna na parterze oraz brama zamknięte są półkoliście, z kolei okna na piętrze prostokątnie, zwieńczone półkolistym tympanonem z motywem konchy. Dwa spośród okien, typu porte-fenêtre, są wyjściem na balkony o marmurowej ażurowej balustradzie, z bogato zdobionymi wspornikami. Do pałacu prowadziły dwa wejścia: główne z bramy przejazdowej oraz gospodarcze do bocznej klatki schodowej w oficynie. Na parterze pałacu mieścił się dom bankowy, do którego wchodziło się bezpośrednio z bramy. Obok znajdowało się wejście na klatkę schodową, która prowadziła do pomieszczeń mieszkalnych na pierwszym piętrze. Klatka schodowa miała bogatą balustradę z kutej kraty i okno witrażowe. Na pierwszym piętrze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne – w różnych stylach, w układzie amfiladowym, z kwadratowym hallem pośrodku, oświetlonym świetlikiem wypełnionym witrażem. Z hallu przechodziło się do dużej sali o wystroju neorokokowym i do dwóch saloników i dwóch pokoi w stylu neorenesansowym. Od strony podwórka usytuowany był salonik w stylu mauretańskim. W oficynie znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, kuchenno-gospodarcze oraz pokoje dla służby.

W 1923 r. Goldfeder zmarł, a jego bank zlikwidowano. Wystawiony na licytację pałac w 1930 r. kupiła dyrekcja Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Po II wojnie światowej stał się on siedzibą MPK, które użytkowało obiekt do końca lat 80. XX w. Od ponad pół wieku działa tu klub studencki „Siódemki” oraz restauracja irlandzka "Irish Pub" i ekskluzywna restauracja "Klub Spadkobierców".

Źródła wiedzy
  • Machlański P., Szlak ulicy Piotrkowskiej, Łódź: Urząd Miasta Łodzi, 2010, s. 24.
  • Wykaz zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego (stan na 01.05.2015 r.)

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska