Twój koszyk jest pusty

Pałac Augusta Haertiga w Łodzi

pałac Augusta Haertiga w Łodzi

www.wikipedia.org, autor: HuBar, lic.: CC BY-SA 2.5

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo łódzkie, Miasto Łódź, Dzielnica Śródmieście

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Warta S.A. Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zespół:
pałacowy
Numer rejestru zabytków:
A/194
Data wpisu:
10 Lip, 1976

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu Augusta Haertiga w Łodzi

Przeczytaj więcej informacji o pałacu Augusta Haertiga w Łodzi. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

August Haertig początkowo mieszkał na ul. Piotrkowskiej 224. Miał tam swój mały, murowany dom oraz farbiarnię i wykończalnię wełny. Dobrze prosperujący interes pozwolił na kupno od Karola Hinza kilku budynków ulokowanych na działce przy zbiegu ul. Piotrkowskiej i ul. Brzeźniej. Tam też Haertig przeniósł swoją fabrykę a w latach 1895-1896 wybudował przy niej okazały pałac wg projektu Franciszka Chełmińskiego. Na parterze funkcjonowały biura firmy K.A. Haertig, na górze zaś znajdowała się część mieszkalna. Fasada pałacu charakteryzuje się dużą ilością zdobień i oryginalnością materiałów z jakich została wykonana. Posiada dwa płytkie pozorne ryzality. Znajduje się na niej wykusz z balkonem podtrzymywany przez dwie postacie kobiece - kariatydy, płyciny pod oknami wypełnione sztukaterią, gzymsy nad oknami wsparte na lwich głowach oraz tympanony pokryte dekoracją roślinną. Zdobią ją także głowy kobiece i szczyty w kształcie zbliżonym do tzw. oślego grzbietu z muszlami, wazonami i girlandami. Pałac zachwyca obecnie również wnętrzem. Wnętrza są imponujące, każde pomieszczenie posiada inny wystrój, a sufity są bogato ozdobione z wielką precyzją. Klatka schodowa poraża luksusem – zdobią ją marmurowe schody, bogato zdobione balustrady a na najwyższym piętrze możemy podziwiać niesamowite malowidła ścienne, przedstawiające m.in. widoki z Neapolu oraz Konstantynopola.

 

Wnętrzami pałacu zachwycał się Zygmunt Bartkiewicz w swojej wydanej w 1911 r. książce o Łodzi zatytułowanej "Złe miasto":

"Marmurowe schody, kryte dywanem, wiodą z sieni na górę. Cisza kościelna. Czasem przerwie ją dźwięk dzwonka telefonu. Na dole jest kantor, a w głębi sanktuarium: kasa, a obok gabinet właściciela. Całe życie skupia się w niewielkich pokojach drugiego piętra".

"Salony ozdobione bogactwem złoceń i sztukaterii tworzą amfiladę mogącą zaspokoić potrzeby udzielnego księcia. Meble mahoniowe, kandelabry, zegary, dywany i portiery, ławy dębowe, rogi jelenia na ścianie, półki z dzbanami i kuflami, sala balowa z meblami w stylu Ludwika XV, lustra między oknami i fortepian dopełniają całości".

Po śmierci Augusta Haertiga pałac przejęła jego żona Zuzanny, a fabrykę syn Herman. W latach 1913-1920 z woli wdowy po Haertigu zapisanej w testamencie, budynek stał się własnością Heleny Skibińskiej i Wandy Strauss. Kolejnymi właścicielami było małżeństwo Antonina i Paweł Fajchmanowie. W 1924 r. dzierżawcą pałacu został Polski Czerwony Krzyż. W czasie II wojny światowej w budynku funkcjonował Niemiecki Czerwony Krzyż. Przez wiele lat nieremontowany, ale ciągle użytkowany pałac powoli popadał w ruinę. Nowy właściciel zabytku, Warta TUiR, przeprowadziła kompleksowy remont pałacu z zachowaniem najdrobniejszych detali architektonicznych oraz wyposażenia wnętrz.

Ciekawostki

W 2005 r. pałac otrzymał nagrodę w konkursie "Zabytek zadbany" organizowanym przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

Pałac otrzymał nagrodę na "Najlepsze Wnętrze roku 2005" w kategorii "Rekonstrukcji historycznej" w konkursie Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.

Źródła wiedzy
  • Artykuł: Wezuwiusz w pałacu Haertiga przy Piotrkowskiej w Łodzi, 05-05-2013r. - LINK
  • Wykaz zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych woj. łódzkiego (stan na 01.05.2015 r.)
  • www.fabryczna.in

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

Zdjęcia:

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.