Twój koszyk jest pusty

Podziel się:
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

AktywnaAktywnaAktywnaAktywnaAktywna

Pałace Dolnego Śląska. Powiat trzebnicki. Gmina Trzebnica i Zawonia

Damian Dąbrowski
ISBN: 978-83-66371-37-8
Rodzaj oprawy:miękka
Ilość stron:163
Data wydania:2020
Cena: 42,00

Wysyłka w ciagu 7 dni roboczych

Pałace Dolnego Śląska. Powiat trzebnicki. Gmina Trzebnica i Zawonia to pierwszy z przewodników po pałacach i dworach Dolnego Śląska od wydawnictwa CM. Przewodnik opisuje dwie sąsiadujące ze sobą gimy: Trzebnica i Zawonia. Na tym obszarze przetrwało 17 dworów i pałaców do czasów współczesnych. Jest to stosunkowo duża liczba na takim obszarze. Ta ilość obiektów rezydencjalnych wskazuje, że siedziba szlachecka znajduje się mniej więcej w co czwartej miejsowości. Po analizie wielu źródeł, w tym niemieckich map, autor publikacji Pan Damian Dąbrowski, otkrył że do naszych czasów przetrwała zaledwie połowa rezydencji na opisywanym terenie. W sumie odnaleziono aż 38 dworów i pałaców, które znajdowały się w 36 miejscowościach.

Pierwotnie obiekty rezydencjalne były więc zlokalizowane w co drugiej wiosce. Wskazuje to na skalę strat u zaniedbań, które miały miejsce w powiecie trzebnickim po 1945 roku. Większość obiektów opisywanych w publikacji to dwory i pałace należące do średniozamożnej szlachty i została ufundowana w XVIII i XIX wieku.

Pałace Dolnego Śląska to publikacja składająca się z opisów wszystkich odnalezionych przez autora obiektów rezydencjalnych w gminach Trzebnica i Zawonia. Treść została uatrakcyjniona poprzez dodanie przedwojennych map oraz licznych fotografii zarówno współczesnych jak i archiwalnych. Książka jest pierwszą częścią z serii o dworach i pałacach Dolnego Śląska. W planach wydawniczych przewidywane są kolejne części.

Zobacz także:

Świat dworu polskiego

Świat dworu polskiego

Cena: 87,00
Wieś Ilustrowana zeszyt 3 (marzec) - 1910

Wieś Ilustrowana zeszyt 3 (marzec) - 1910

Cena: 25,00
Książka „O rycerzach, śmiertelnych intrygach i bajecznych majątkach”

Książka „O rycerzach, śmiertelnych intrygach i bajecznych majątkach”

Cena: 69,00
Zamki. Katalog zachowanych zamków Państwa Krzyżackiego w Prusach

Zamki. Katalog zachowanych zamków Państwa Krzyżackiego w Prusach

Cena: 98,00