Twój koszyk jest pusty

Pałac Branickich w Białymstoku oczami Iwony Olkowskiej

Pałac Branickich w Białymstoku, zwany też polskim Wersalem Północy to perła architektury i jedna z najlepiej zachowanych posiadłości magnackich
w Polsce. Pałac odwiedziła Iwona Olkowska, znana na Instagramie jako cestivon. Modelka i fotografka vintage. W artykule zobaczycie zdjęcia wnętrz pałacu oraz piękny ogród w obiektywie Iwony. 


Pałac Branickich

Tradycja Białegostoku sięga przełomu wieków XVI/XV. W tym czasie został tu wybudowany pierwszy dwór. Najsłynniejszymi właścicielami majątku była rodzina Branickich. Reprezentowali oni magnaterię na terenie Polski. To dzięki Stefanowi Mikołajowi Branickiemu, wcześniej istniejący w Białymstoku dwór, został rozbudowany do założenia pałacowego.

Historia samego pałacu sięga czasów lokacji Białegostoku. Wspomniany wcześniej powstały tu przed pałacem dwór, został wybudowany przez bojara żmudzkiego Jakuba Raczko Tabutowicza, między 1437 a 1450 r. Był to budynek drewniany, położony na wzgórzu, który został nazwany Białym Stokiem.

Tereny, na których stoi obecnie pałac, odziedziczył Mikołaj zwany Michną. Wdowa po Mikołaju – Katarzyna Wołłowiczówna wyszła powtórnie za mąż, za Piotra Wiesiołowskiego, oboźnego koronnego.

Około 1570 roku Piotr Wiesiołowski Młodszy (syn Katarzyny i Piotra) poddał się ówczesnej tendencji na Podlasiu, za sprawą której upowszechnił się zwyczaj budowania murowanych dworów-kamienic. Piotr sprowadził do Białegostoku Joba Preytfusa zwanego też Bretfusem, budowniczego zamku tykocińskiego i królewskiego dworca w Knyszynie. Pod jego kierownictwem powstaje murowana, dwukondygnacyjna kamienica zwana też zamkiem (w niektórych źródłach mowa jest o zamku obronnym), której mury tkwią dotychczas w środkowej części pałacu. Po potopie szwedzkim w XVII wieku miasto oraz zamek uległy zniszczeniom. 

Kolejny właściciel – Stefan Mikołaj Branicki (syn Aleksandry i Jana) wybudował obszerny pałac w stylu toskańskim. W 1691 roku pałac przebudowano po raz pierwszy. Zlecenie otrzymał Tylman z Gameren. Obrócono wtedy front obiektu o 180 stopni, co pozwoliło utworzyć obszerny dziedziniec. Wieże zostały również przebudowane, zwieńczono je hełmami. Dziedziniec zaś został ograniczony dwiema parterowymi oficynami. Powstał pałac w kształcie podkowy wraz z oficynami. Stary gmach wzbogacono o cztery narożne pawilony oraz geometryczny ogród.

Stefan Mikołaj Branicki zmarł w 1709 roku. W kaplicy pałacowej stanął pomnik skrywający serce Branickiego. W połowie XVIII wieku marmurowy pomnik przeniesiono do starego kościoła farnego, gdzie można go oglądać do dziś.

Największy okres świetności pałacu przypada na lata 1709-1771, kiedy właścicielem był Jan Klemens Branicki. Jego żoną została Katarzyna Radziwiłłówna, córka kanclerza litewskiego. W 1748 roku po śmierci swojej pierwszej żony, oraz kolejnym nieudanym małżeństwie, Jan poślubił Izabelę Poniatowską, córkę kasztelana krakowskiego.

Kolejna przebudowa pałacu rozpoczęła się w 1726 roku. Rozbudową kierował Jan Zygmunt Deybl. W tym roku w pałacu gościł August II Sas, który z racji swojej choroby pozostał w Białymstoku na dłużej. Wówczas Branicki dostrzegł potrzebę rozbudowy pałacu. W wyniku prac podniesiono dach pałacu, dobudowano drugie piętro, a główny gmach został rozbudowany o dwa pawilony. Wzniesiono również dwie nowe oficyny, które zostały połączone z gmachem systemem kolumnowych galerii. Postawiono kolumny w stylu jońskim. Przebudowa zakończyła się w 1739 roku. Po śmierci ówczesnego architekta Deybla, jego funkcję objął Jakub Fontana. To jemu przypisuje się ostateczną wersję elewacji, zaprojektowanie westybulu z reprezentacyjną klatką schodową oraz przebudowę wnętrz w duchu rokoka.

Dzięki posagowi żony Jana Branickiego – Izabeli Poniatowskiej, kolejna rozbudowa pałacu nastąpiła w latach 1754-1755. Zostały przebudowane frontowe elewacje pałacu w duchu rokoka. Na pierwszym piętrze głównego gmachu zostały powiększone okna aż do posadzki w kształt tzw. „porte-fenetre”. Został również dodany balkon z żelaznymi balustradami. Rozbudowa pałacu odbywała się pod kierunkiem Sękowskiego i Klemma.

W 1753 roku w Białymstoku dochodzi do pożaru, który pustoszy miasto. Po pożarze Jan Klemens Branicki zabrał się za opracowanie planu nowej zabudowy. Wejście do pałacu zostało ograniczone przez dużą sień. Jej sklepienie wspierane było na czterech marmurowych kolumnach. Z sieni na piętro prowadziła klatka schodowa, która wspierała się na dwóch altanach. Po przebudowie wnętrze pałacu składało się z 178 pomieszczeń, w tym 115 z nich były używane jako mieszkalne. Pałac posiadał salony, buduary, sale asamblowe, sale jadalne oraz apartamenty, w skład których wchodziła: sypialnia, gabinet, garderoby, ubikacja. Podłogi były układane z drewnianych tafli w krzyż, a ściany zostały pokryte boazeriami malowanymi na białe, a nad nimi znajdowały się obicia. Sufity zdobiły stiuki bądź malowidła al fresco. Pokoje paradne wyposażone były w drogocenne meble i posiadały zestaw od czterech do sześciu foteli oraz kanapę, krzesła, taborety, które pokryte były najczęściej takim samym materiałem jak ściany. Powierzchnie ścian dekorowano dodatkowo obrazami. Na gzymsach i konsolach umieszczano dużą ilość figurek i naczyń metalowych, porcelanowych lub wykonanych z kości słoniowej.

Po śmierci Jana Klemensa Branickiego kolejnym właścicielem pałacu został król pruski Wilhelm II, który zakupił go w 1802 roku. W latach 1837-1841 obiekt został przebudowany na potrzeby Instytutu Panien Szlacheckich. Był to projekt Smolikowskiego, który zakładał likwidację barokowych hełmów wież oraz dobudowanie dodatkowego piętra skrzydeł głównego korpusu. Do końca XIX wieku pałac ulegał ciągłym przeróbkom, które pozbawiły go barokowego charakteru.

W latach 1915-1918 przechodził on z rąk do rąk: Niemców, Rosjan, którzy w pałacu urządzali urzędy i postoje. Obiekt został też splądrowany, zdzierano w nim klamki, zamki, obrazy czy ramy. Ściany natomiast zostały zatynkowane.

W 1920 roku pałac stał się siedzibą Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski. W okresie międzywojennym z kolei mieściły się tutaj urzędy wojewódzkie. W czasie okupacji niemieckiej pałac wykorzystywany był przez okupacyjne władze policyjne. W 1944 roku budynek spłonął. Rok później został odgruzowany.

Ogromne zniszczenia pałacu nastąpiły w wyniku działań II wojny światowej. Odbudowany on jednak został po wojnie ze środków rządowych dość szybko.

Obiekt był odbudowywany na potrzeby Pałacu Kultury Ludowej. W trakcie prac, w 1949 roku w prawym skrzydle umieszczono nowo powstałe Muzeum Regionalne. W 1950 roku budynek został oddany w użytkowanie Akademii Medycznej.

Obecnie pałac jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz mieści się w nim Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB.

Redaktorka DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

Andrzejki 2023: przegląd wydarzeń w dworach i pałacach

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Andrzejki 2023: przegląd wydarzeń w dworach i pałacach Sprawdź które historyczne obiekty zabytkowe oferują specjalne wydarzenia na Andrzejki! Zamek Czocha Na Zamku Czocha 25 listopada 2023 r. od...

Dwór, pejzaż okaleczony, czyli esej o dworach Joanny Sypuły-Gliwy

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Dwór, pejzaż okaleczony, czyli esej o dworach Joanny Sypuły-Gliwy Panią Joannę Sypułę-Gliwę poznałam na I Międzynarodowej Konferencji "Ziemiaństwo - polska tożsamość, dwór - polska tradycja". Była ...

Podsumowanie I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja"

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Podsumowanie I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja" I Międzynarodowa Konferencja "Ziemiaństwo - polska tożsamość, dwór - polska tradycja" już za nam...

I Międzynarodowa Konferencja, „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” Już 23 i 24 września w pałacu w Czerniejewie w Wielkopolsce odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Z...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.