♕DIPP: Cz. 1 serii wpisów o Luizie von Krockow
Podziel się:
  • Home
  • Blog
  • Luiza von Krockow cz. 1 - urodziny Luizy

Luiza von Krockow cz. 1 - Urodziny Luizy

Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą opowieścią z serii o Luizie von Krockow. 


Louise von Krockow pałac w Krokowej

Kilka słów o Luizie

Dzisiaj kolejna rocznica urodzin niezwykłej kobiety - matki, żony, pisarki, gospodyni, "amazonki na koniu" - Luizy Małgorzaty Reginy von Krockow.

W 1791 r. Luiza, zamieszkała wtedy od dziesięciolecia w Krokowej - którą zakupiła (mąż Reinhold von Krockow scedował na nią tzw. prawa męskie, więc to Luiza wzięła udział w licytacji majątku i ją wygrała), przebudowała i podniosła z ruiny - wydała traktat pedagogiczny o kształceniu kobiet, zmartwiona faktem, że jej córki - w przeciwieństwie do synów - nie mogły liczyć w ówczesnym społeczeństwie na porządne wykształcenie.

W traktacie planowała założenie szkoły dla 500 osieroconych lub zubożałych dziewcząt, w której nauczałyby same kobiety. Jej program nauczania był bardzo nowoczesny, opierał się przede wszystkim na naukach przyrodniczych. Zawierał postulat codziennej gimnastyki na swieżym powietrzu i zakazywał powszechnych wtedy kar cielesnych. Było to w czasach, kiedy nawet poważany twórca Oświecenia, profesor Immanuel Kant, wyśmiewał pomysły kształacenia kobiet twierdząc, że od nauki tracą urodę.

Książka o Luizie

Dwa lata temu napisałam książkę o Luizie i przetłumaczyłam jej traktat pt. "Radą i czynem ku dobremu dziełu". W przygotowanie książki z wielkim sercem zaangażowała się Katarzyna Kucz-Chmielecka (wtedy: Dom Chodowieckiego i Grassa). Recenzje naukowe przygotowały dwie świetne badaczki: prof. Irena Kadulska z UG i prof. Anna Gajdis z UWr. Niemniejszą pracę wykonały redaktorki: dr Ewa Baniecka, Katarzyna Warska, dr Mirosława Zielińska, które nadały pracy ostateczny kształt. Moją książkę na język niemiecki przełożyła moja dawna nauczycielka Angelika Fuks. Niezwykłej urody grafikę i skład przygotowała Patrycja Orzechowska.

I co? I przyszła pandemia. Rok temu prace zostały zastopowane, bo budżet.
Ale od kilku tygodniu robimy wraz z Piotrem Stasiowskim z Gdańskiej Galerii Miejskiej akcję-reaktywację. Do tego w Dzień Kobiet porozmawiamy o tej książce w sopockiej księgarni "Smak Słowa" z Olą Brożek-Salą, w ramach spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

I teraz proszę Was wszystkich o to, żebyście wysyłali mnie i Luizie dobre intencje, aby wreszcie skończyły się różne absurdalne obstrukcje wydawnicze, o których nie chce mi się tutaj pisać, bo nikt mi nie uwierzy w ten stopień absurdu.

Wznosimy do góry toast - za Luizę! Za naukę! Za kobiety!
I za miłość!


dr Magdalena Izabella Sacha

Autorka artykułu:

dr Magdalena Izabella Sacha

Magdalena Izabella Sacha pochodzi z Olsztyna, a w Trójmieście i jego okolicach mieszka od czasów rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Gdańskim (1998: praca magisterska z filologii polskiej pod kierunkiem prof. Jerzego Sampa, 2000: praca licencjacka z filologii germańskiej pod kierunkiem Angeliki Fuks). W latach 1998-2000 pracowała jako wolontariuszka w Miejscu Pamięci Buchenwald (Weimar, Niemcy).

W latach 2001 – 2009 prowadziła Muzeum Regionalne we wsi Krokowa na Nordzie – filię Muzeum Prus Zachodnich w Münster. Od 2004 roku jest adiunktem w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego i wykłada podstawy wiedzy o kulturze, muzealnictwo oraz wiedzę o regionie. Jej sarkastyczne komentarze błędów studenckich na Facebooku cieszą się ogromną popularnością. Jest to forma nowoczesnej metody dydaktycznej, która z roku na rok skutecznie wpływa na podwyższenie poziomu prac pisemnych.


Ostatnie artykuły

Hannibal Smoke: Dolny Śląsk bez tajemnic

| Patrycja Grygoruk | Blog
HANNIBAL SMOKE: DOLNY ŚLĄSK BEZ TAJEMNIC Hannibal Smoke jest pisarzem, dziennikarzem i fotoreporterem. Autorem powieści kryminalnych i bestsellerowych albumów historycznych o Dolnym Śląsku. Jak sa...

Maciej Mischok: ratuje mauzoleum rodziny Schaffgotschów

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Mauzoleum rodziny Schaffgotschów Każdy pasjonata obiektów rezydencjalnych na pewno słyszał o perle opolszyzny, czyli pałacu w Kopicach, a raczej o jego ruinach. Dziś chcielibyśmy Państwu ...

Joanna Lamparska opowiada o obiektach rezydencjalnych Dolnego Śląska

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Wywiad z Joanną Lamparską Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Joanną Lamparską, dziennikarą, podróżniczką i autorką wielu książek o obiektach rezydencjalnych i historii Dolnego Śląska.  ...

Poznaj Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie Odkryj Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie, które powstało w 2005 roku, dzięki działalności braci Andziaków, właścicieli pałacu w Siemczynie. ...