Podziel się:
  • Home
  • Blog
  • Luiza von Krockow cz. 1 - urodziny Luizy

Luiza von Krockow cz. 1 - Urodziny Luizy

Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą opowieścią z serii o Luizie von Krockow. 


Louise von Krockow pałac w Krokowej

Kilka słów o Luizie

Dzisiaj kolejna rocznica urodzin niezwykłej kobiety - matki, żony, pisarki, gospodyni, "amazonki na koniu" - Luizy Małgorzaty Reginy von Krockow.

W 1791 r. Luiza, zamieszkała wtedy od dziesięciolecia w Krokowej - którą zakupiła (mąż Reinhold von Krockow scedował na nią tzw. prawa męskie, więc to Luiza wzięła udział w licytacji majątku i ją wygrała), przebudowała i podniosła z ruiny - wydała traktat pedagogiczny o kształceniu kobiet, zmartwiona faktem, że jej córki - w przeciwieństwie do synów - nie mogły liczyć w ówczesnym społeczeństwie na porządne wykształcenie.

W traktacie planowała założenie szkoły dla 500 osieroconych lub zubożałych dziewcząt, w której nauczałyby same kobiety. Jej program nauczania był bardzo nowoczesny, opierał się przede wszystkim na naukach przyrodniczych. Zawierał postulat codziennej gimnastyki na swieżym powietrzu i zakazywał powszechnych wtedy kar cielesnych. Było to w czasach, kiedy nawet poważany twórca Oświecenia, profesor Immanuel Kant, wyśmiewał pomysły kształacenia kobiet twierdząc, że od nauki tracą urodę.

Książka o Luizie

Dwa lata temu napisałam książkę o Luizie i przetłumaczyłam jej traktat pt. "Radą i czynem ku dobremu dziełu". W przygotowanie książki z wielkim sercem zaangażowała się Katarzyna Kucz-Chmielecka (wtedy: Dom Chodowieckiego i Grassa). Recenzje naukowe przygotowały dwie świetne badaczki: prof. Irena Kadulska z UG i prof. Anna Gajdis z UWr. Niemniejszą pracę wykonały redaktorki: dr Ewa Baniecka, Katarzyna Warska, dr Mirosława Zielińska, które nadały pracy ostateczny kształt. Moją książkę na język niemiecki przełożyła moja dawna nauczycielka Angelika Fuks. Niezwykłej urody grafikę i skład przygotowała Patrycja Orzechowska.

I co? I przyszła pandemia. Rok temu prace zostały zastopowane, bo budżet.
Ale od kilku tygodniu robimy wraz z Piotrem Stasiowskim z Gdańskiej Galerii Miejskiej akcję-reaktywację. Do tego w Dzień Kobiet porozmawiamy o tej książce w sopockiej księgarni "Smak Słowa" z Olą Brożek-Salą, w ramach spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

I teraz proszę Was wszystkich o to, żebyście wysyłali mnie i Luizie dobre intencje, aby wreszcie skończyły się różne absurdalne obstrukcje wydawnicze, o których nie chce mi się tutaj pisać, bo nikt mi nie uwierzy w ten stopień absurdu.

Wznosimy do góry toast - za Luizę! Za naukę! Za kobiety!
I za miłość!


dr Magdalena Izabella Sacha

Autorka artykułu:

dr Magdalena Izabella Sacha

Magdalena Izabella Sacha pochodzi z Olsztyna, a w Trójmieście i jego okolicach mieszka od czasów rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Gdańskim (1998: praca magisterska z filologii polskiej pod kierunkiem prof. Jerzego Sampa, 2000: praca licencjacka z filologii germańskiej pod kierunkiem Angeliki Fuks). W latach 1998-2000 pracowała jako wolontariuszka w Miejscu Pamięci Buchenwald (Weimar, Niemcy).

W latach 2001 – 2009 prowadziła Muzeum Regionalne we wsi Krokowa na Nordzie – filię Muzeum Prus Zachodnich w Münster. Od 2004 roku jest adiunktem w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego i wykłada podstawy wiedzy o kulturze, muzealnictwo oraz wiedzę o regionie. Jej sarkastyczne komentarze błędów studenckich na Facebooku cieszą się ogromną popularnością. Jest to forma nowoczesnej metody dydaktycznej, która z roku na rok skutecznie wpływa na podwyższenie poziomu prac pisemnych.


Ostatnie artykuły

Nowości w księgarni - Magia Dolnośląskich Zamków

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Nowości w naszej księgarnii: seria książek Joanny Lamparskiej W naszej księgarni pojawiła się seria książek Joanny Lamparskiej - Magia Dolnośląskich Zamków. Rezydencje i ich losy. Seria składa...

Nowość na stronie - malarstwo i obrazy

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Nowość na stronie DIPP: Malarstwo i obrazy Na naszej stronie internetowej pojawiła się nowa zakładka: malarstwo i obrazy. Uruchomiliśmy możliwość zakupienia obrazów przedstawiających obiekty r...

Festiwal dworów i pałaców Północnych Kaszub 2021 r.

| Patrycja Grygoruk | Blog
Festiwal dworów i pałaców Północnych Kaszub Już w przyszłym miesiącu, tj, 4-6 czerwca odbędzie się Festiwal dworów i pałaców Północnych Kaszub. W ramach festiwalu odwiedzić będzie można 16 obiek...

Zapomniane miejsca Pomorskie- zapowiedź

| Patrycja Grygoruk | Blog
Zapomniane miejsca pomorskie, część północna - zapowiedź W naszej księgarni pojawił się właśnie przewodnik autorstwa Michała Piotrowskiego "Zapomniane miejsca Pomorskie" Część Północna. Znaleźć ...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Wałowa 10/3, 84-200 Wejherowo
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
tel. + 48 58 778-21-30

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.